Pandemi ve öncesi birçok farklılığı gözler önüne seriyor. Tüm dünyada enflasyon aldı başını gidiyor. Ekonomist yorumcuların bile anlam veremediği bir hadise yaşanıyor. Bunun adı ekonomik kriz !!!

Zaten ülkede bazı şeyler yerli yerinde değildi. Pandemi sonrası bir de ekonomik kriz ortaya çıktı. Hayat pahalılığı, yaşam şartları dar gelirli insanları zorlamaya başladı. Orta bütçeli olanları düşündürmeye, zengin olanları ise heyecanlandırmaya başladı. “Biri satsın, ben alayım” mantığı…

Maalesef bu süreçte paranın pek bir hükmü kalmadı. Poşet poşet parayla artık pek bir şey yapılamıyor. Bir de artan enflasyon neticesinde bozuk para krizi ortaya çıktı. Birçok işletme özellikle marketlerde ciddi küçük para kıtlığı yaşanıyor. Eskisi gibi küçük meblağlarla marketten çıkılmıyor. Bir ekmek alıyorsun 7.5 TL, 10 TL veriyorsun. “2.5 TL var mı?” diye soruyor. Bu her alışverişte, hemen hemen her markette yaşanıyor. Kasiyerler illallah etmiş durumda. Bu bozuk para işine çözüm üretmek gerek. Büyük para sayısını artırıp tek basmak gerek. 500 TL, 1000 TL banknotlar basarak bozuk para işi bir nebze kolaylaştırılabilir. Bir asgari ücretin tamamını tek seferde bankadan, ATM’den çekmek mümkün değil. Bu konuya çözüm üretmek şart oldu. 

Kalın sağlıkla.