Her anne, baba oğlunun, kızının, evladının okul başarısını görmek, okulu bitirdiğini görmek, gururlanmak ister. Bu sebeple mezuniyet geceleri yapılırdı!! Lakin son yıllarda okullar arası öyle bir yarış haline geldi ki hem şatafat gösteriş hem de ekonomik anlamdaki yük aileleri zor durumda bırakıyor.

Eskiden sadece kep atma töreni olur, öğrenciler sahneye davet edilir, ilk üçe girenlere küçük hediyeler verilir okulun bahçesinde mütevazi bir gösteri olur, alkışlar gurur duymalar eşliğinde eve dağılınırdı.

Günümüzde artık çıta çok yüksek. Önce özel büyük bir salon ayarlanıyor, özel bir sanatçı saz ekibiyle birlikte geliyor, meze tabakları hazırlanıyor, ardından ana yemek… Arkasına sahnede kesilecek büyük boy pasta, ardından eğlence, oynama, zıplama, ses, gürültü kirliliği, kendinden gecen onlarca genç vs. 

Artık kreş bitiren çocuklara bile mezuniyet düzenlemeye başladılar. Bu geldiğimiz nokta pek iç açıcı değil bence. Bu tarz organizasyonlara aileler davet ediliyor. 4 kişilik bir aile 4-5 bin TL bandında salondan ayrılıyor. Gidemeyecek durumu olmayan aileler var ama sen gel de oradaki o çocuğa onu anlat. Tüm arkadaşları gidiyor, o gidemezse eksik kalacak, yıllarca kafana vuracak. Hele hele tüm aileyi yanında isterse o zaman o para bir şekilde çıkıyor.

Son yıllarda ciddi bir tüketim toplumu olduk. Maalesef günümüzün ekonomik şartları birçok aileyi zorlamakta. Bu bol ışıklı eğlence, veda, mezuniyet geceleri artık daha mütevazi bir şekilde okulda yapılabilir kanaatindeyim. İsteyen o gece gitsin parasıyla sabaha kadar eğlensin ama çocukları bir tutmak, beraber hareket ettirmek, zorlama olmasa dahi o çocuğa gelemezse neler kaçırdığını yansıtmak çok legal değil.

Kalın sağlıcakla…