Toplumda kendi çapında görme engelli olup hayatını güçlüklerle idare eden bireyler mevcut biz diğer bireyler bunu görmezden gelemeyiz bakış açımızı değiştirip empati yaparak onların kolaylığı için nasıl bir yol izleyebiliriz ona bakmak gerek.

Yolda sokakta yürürken azda olsa karşılaştığımız eli değnekli siyah gözlüklü engelli insanlarımız var. Onun koluna girip karşıdan karşıya geçirmesi en kolayı ya onu yaşadığı 24 saati düşünürsek!!

Görme engelliler için dizayn edilen kaldırıma araç park etmek, önüne doğru gidip onun yolunu kesmek, banka vs. yerlerde sırasına tecavüz etmek, özellikle yolda yürümeye çalışırken yalnız başına sokak köpeklerinin hışmına uğrayan çok görme engelli var. Bu sorunlara çözüm üretmek gerek. “Eğer aynı durumda biz olsak nasıl olurdu hayatımız?” deyip empati yaparak o şekilde yaklaşmak gerek.

Maalesef günümüzde yolda yürürken sana çarpan, trafikte aracını önüne kıran, oturduğun bankın önüne gelip dikelen, baktığın telefon ekranına arkadan dikizleyen gören !! kör arkadaşlar var. Onların da toplum içinde rehabilite edilmeleri, topluma kazandırılmaları gerek.

İnsanın insanda hakkı vardır. Dolayısıyla kimseye hakkımız geçmesin. Saygılı olalım, duyarlı olalım 

Selametle..