Eskiden çocukluğumuzda mahalleye giren, özellikle akşam saatlerinde mahalle aralarında gezen, arkasından bol duman çıkarıp göz gözü görmez hale getirip kokudan sağa sola kaçıştıran sinek ilacı arabaları vardı. Günümüzdeki adıyla vektör aracı.

Eskiyi anlarım. Şartlar şimdiki gibi olgun değil lakin sene 2023 olmuş aksam vakti şehrin merkezinde tam turistlerin çıkış, alışverişin başlama saatinde gürültülü bir araç geçiyor... Arkasında dumanlı olmayan, daha şeffaf, kokulu olmayan, daha kokusuz ama aynı hizmet için kullanılan adı vektörle mücadele denilen araç şehri turluyor...

 

Bu bir hizmettir ama olay şu. Bu sene biz neden bu sinek işini bitiremedik? O kadar çok şikayet var ki herkes aynı şeyi söylüyor: "Uykular haram oldu, gece uyuyamaz olduk" vs. 

Sinekler genelde bataklıklarda şu birikintilerinde, hatta balkondaki saksının dibinde bile yumurtlayıp üreyebiliyor.  Bu işin köküne inmek lazım. Ağustos ayı geç bir ay. Daha önceki yıllarda bu araçları hiç görmezdik. Evvelinden tedbir alınıp farklı bir ilaçlama tekniğiyle ilaçlama yapılsa, şu mevsimde, şu saatte, otuz sene önceki şu görüntüleri görüp turistleri fotoğraf çektirip paylaştırmasak...

 

Hizmet yapılıyor, iyi niyetli olduğunu  düşünüyorum ama tedbir geç alınıyor. İş işten geçmiş oluyor ve nostaljik görüntüler bizi maalesef farklı memleketlerde insanların diline ciklet yapıyor.

Kalın sağlıcakla...