31 Mart yerel seçimleri geride kaldı. Alanya’da 78 yıl sonra CHP kazandı. 2014’te ilk kez MHP’ye kazandırarak 10 yıldır Alanya Belediye Başkanı olarak görev yapan Adem Murat Yücel, başkanlığa veda ederken Osman Tarık Özçelik, Alanya’nın yeni Belediye Başkanı oldu. 

Özçelik’e hayırlı uğurlu olsun, başarılar dilerim.   

Üçüncü zaferi için büyük hazırlık yapan Yücel, seçim sonuçlarını da olgunlukla karşılayıp Özçelik’i ilk tebirik eden isim oldu. 

*

Seçimlerin üzerinden bir gün geçti. Sonuçlar için kritik yapacak, irdeleyecek, değerlendirecek, eleştirecek çok nokta var. Daha çok yazılıp çizilecektir. 

Şimdilik şu kadarını söyleyeyim: Alanya’da seçim sürecinde kimlerin çalıştığı, kimlerin çalışmadığı apaçık ortada. 

Seçim sürecinde fısıltı fısıltı yayılan konular, sonuçlarla birlikte netlik kazandığı için yüksek sesle dillendirilmeye başlandı. 

*

Cumhur İttifakı’nın MHP Alanya Belediye Başkan Adayı Adem Murat Yücel’in yanında hiç olmayanları sıralamaya kalkarsak liste uzar gider. 

Şuanda sadece şunu sormak gerek: AK Parti eski İlçe Başkanı Mustafa Toklu, Başkan Yücel’in yanında neden yer almadın, neden hiçbir çalışmaya katılmadın? Seçim sürecinde göstermelik Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü’nün Alanya çalışmalarında yer alıp, Yücel çalışma yaparken sosyal medyadan tatil fotoğrafları paylaştın.

Gelecek seçimlerde Alanya halkının ve Cumhur İttifakı tabanının karşısına nasıl çıkacaksın?

Cumhur İttifakı içinde olup da kendi istedikleri olmayınca kenara çekilenler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan savunuculuğu yapmaya devam edecekler mi? 

Erdoğan, 2023 genel seçimlerinde kendi il ve ilçelerinde AK Parti’nin başarısız olmasından dolayı teşkilat başkanlarını ve yönetim kurulu üyelerini görevden almıştı. Yine geçen yıl Alanya’da da CHP birinci parti çıkmıştı. 

*

Alanya’da AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Hakan Tütüncü 66 bin oy alırken, MHP Alanya Belediye Başkan Adayı Adem Murat Yücel 46 bin oy aldı. Nerede bu 22 bin oy, nereye gitti? 

Sandığa gelmeyen seçmen sayısını da belki bilmiyorsunuzdur; tam 49 bin seçmen oy kullanmadı. Bu bir rekor. Geçersiz oylar da 9 bin. 

*

Seçim sonuçları bize gösteriyor ki 2014’te Hasan Sipahioğlu’na seçim kaybettiren etkenler, tam 10 yıl sonra 2024’te Adem Murat Yücel’e de kaybettirdi. Bu etkenlerin en başında AK Parti’nin gönülsüzlüğü var demek hiç de yanlış olmaz. 

*

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından AK Parti Genel Merkezi’nde yaptığı konuşmayı dinleyenler vardır. Ben dinledim. Büyükşehirler, illerde ve ilçelerde kaybeden parti teşkilatlarından rapor istenecek, başarısız olanlar ise belki de parti görevinden alınacaklar.

*

Bir başka konuya gelelim. CİMER’e Alanya'dan en çok şikayet edilen hangi kurumdu? Tabi ki Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni çok şikâyet ettiler. Fakat buradan sorumlu kimse hiç araştırılmadı. Eski başhekimin kadrosu halen iş başında, halen mobing yapıyorlar. Daha yeni, en iyi ve de en başarılı doktor istifa etti. Niye bu şahısları tutuyorsunuz, sorarım size? Bu hastaneden de tepki var. İşe gelmeden maaş alan bile var. Çalışan gariban var. Bu durum Ankara’ya rapor halinde giderse kimsenin gözünün yaşına bakmayacaklar, tüm yöneticileri görevden alacaklardır. 

Benden söylemesi…