Sayın Antalya Valimiz Hulusi Şahin göreve gelir gelmez basına bilgi verilmesi için tüm daire müdürlerine talimat vermişti fakat ne yazık ki Alanya'da sıkıntılar halen devam ediyor. Bu köşe yazısını yazmamın sebebinin açıkça anlaşılması gerekir.

Geçtiğimiz haftalarda Kaymakam Fatih Ürkmezer, İlçe Emniyet Müdürü Murat Kenan Patat, İlçe Jandarma Komutanı Hüseyin Direk, Sahil Güvenlik Komutanı Osman Karalay ile birlikte asayiş toplantısı gerçekleştirildi. Kaymakam Ürkmezer ocak-kasım ayına kadarki süreçte yaşanan tüm asayiş olaylarının istatistiğini paylaşırken, bu olayların birçoğu sıcağı sıcağına hiç yansıtılmadı. Diğer ilçelerde polis ve jandarmanın başarılı çalışmaları basında yer alırken, Alanya'da da polis ve jandarma başarılı operasyonlar yaptı. Bu başarılı operasyonlar hiç Alanya basınına yansıtılmadı. Ben çalıştığım Gerçek Alanya Gazatesi’nin polis adliye haberlerini yaparken ve ayrıca Sabah Gazetesi’nin temsilcisi olarak görev yapmaktayım. Alanya İlçe Emniyet Müdürü Sayın Murat Kenan Patat'tan bilgi istiyoruz. Bize, “Bilgiyi Antalya Valiliği’ne ve İl Emniyet Müdürlüğü’ne ilettik” diyerek bize cevap veremiyor. Tabii kendisi de emir kulu. Cinayet gibi ölümlü kazalarda bilgi kirliliği yaşandığı, polis ve mağdurlar zor durumda kaldığı gibi basın mensupları da zor durumda kalıyor.

Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün Asayiş Büro Amirliği ekipleri Alanya'da Çecen çetesini çökerterek başarılı operasyonla göz doldurmuştu. Alanya Adliyesi'ndeki Ağır Ceza mahkemelerini takip ettiğim gibi asayiş ekipleri her gün yakaladıkları sanıkları savcılığa çıkartırken ben adliyenin giriş kapısında fotoğraf çekiyorum fakat maalesef bilgi verilmiyor. Bazı zaman bu zanlıların bilgilerini vatandaşlardan binbir güçlükle eksik alarak yazmak zorunda kalıyorum.

Alanya’da asayiş ekipleri neredeyse iki ay oldu motosiklet hırsızlığı çetesini çökertmişti. Halen Antalya'dan bilgi gelmedi. Sayın Valim, 19 ilçe arasında en çok olayların yaşandığı yerde asayiş ekiplerinin 24 saat içinde olayları çözdüğünü ben kendim gördüm. Adliyede olduğum için hepsini görmekteyim. Benim asayiş haberlerimi yerelde Gerçek Alanya Gazetesi’nde ve ulusalda Sabah.com.tr Mehmet AL sayfasında görebilirsiniz.