Yetkin Bir Psikolojik Danışmanın Önemi Kariyer bireyin yaşam boyu mesleki gelişimini ifade etmektedir ve çok uzun ve zorlu bir süreç olabilmektedir.


Bireylerin ilkokul sıralarında başlayan eğitim yolculuğunda ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan mesleki eğilim ve yönelimlerin uzmanlar tarafından psikolojik ilkelerle kontrol edilmesi bazı ölçekler uygulanması, testler yapılması ve tüm bunların bireylere tekrar aktarılmasınayla kararın yine bireye bırakılması sürecine ise biz kariyer danışmanlığı diyoruz.

          Yani aslında kariyer danışmanlığı şu an okullarda çoğu rehber öğretmenin yaptığı gibi — Sen şu bölüme git bu meslekte çok açık var. — Sen şu bölüme git burda çok para var hayatın kurtulur ya da daha da kötüsü 

— Senin kafan çalışmıyor git sanayiye çırak ol gibi cümlelerin olduğu bir süreç değil. 

          Ne yazık ki ülkemizde Okul Psikolojik Danışmanların Kariyer danışmanlığı yetkinlikleri de okulda bu alandaki uygulamaları da denetlenmemekte. Atanan bir Psikolojik Danışman’da bu yetkinlik var ve uyguluyor kabul edilmekte. Büyük hata ise bu noktada başlamakta çünkü uygulama kısmı denetlenmediği için yetkinlik kısmına hiç bakılmamakta. Oysa geleceğimiz olan çocukların genç yaşta bir başına çaresizce düşündüğü Ne olsam acaba ? sorusuna yanıt aranacak merci Okul Psikolojik Danışmanı ve sunacağı Kariyer danışmanlığı hizmeti. Bu noktada yapılması gereken şey ise “PSİKOLOJİK DANIŞMANLARA KPSS’DE AĞAÇ, NEHİR, DAĞ, SAVAŞ MADDELERİ, MATEMATİK FORMÜLLERİ ezberletmek yerine yetkinliklerini ortaya çıkaracak KARİYER DANIŞMANLIĞI, BİREYSEL DANIŞMA gibi bilgi ve uygulamalara dönük bir Sınav yapmak. Kusura bakmayın Psikolojik Danışmanlar bunu öğrenip uygulayamıyorsa bunda Sınav sistemini hazırlayanların da büyük kabahati bulunmaktadır. Eğer öğrencilerimizin geleceğini kurtarmak istiyorsak herkes elini taşın altına koymak zorunda. 

          Bu hizmetin verilmemesinin sebeplerinden biri de alan dışı atamalarla okula alınan başka bölümlerden mezun olan bireylerdir. Kadro açığı olduğu belirtilerek alınan bu bireylerin bazıları okullardaki Psikolojik Danışmanlık kadrosunu işgal ederken yetkinliklerini geliştirmek açısından da çok yetersiz kalmışlardır. Çoğunluğu terapötik ilişki ve ilkelerini bilmeyen ve kolay yoldan atanmış bu bireylerin  tam olarak bir rehber öğretmen figürü olmuşlardır kendi açılarından - Şunu yap oğlum - Şuraya git kızım. Oysa okulların alan dışı rehberlere değil Okul Psikolojik Danışmanlarına İhtiyacı vardır. 

Gelelim diğer bir noktaya Her okulda bahsetmiş olduğum gibi bu hizmetin Psikolojik Danışma ilkeleriyle verilmesi gerekirken ülkemizdeki bazı okullarda okuldaki öğrenci sayısı sebep gösterilerek Psikolojik Danışman ataması hiç yapılmamakta. Ve ne kadar acı ki aynı okullara psikolojik danışmanlar çaresizce ücretli öğretmen olarak başvuru yapıp cüzi ücretlerle sınıf öğretmeni yapılmakta.

Bu konunun spektrumu çok geniş olduğu için kısa tutacağım ancak gerçek şu ki ülkemizdeki Psikolojik Danışman atamalarının yapılmaması ve atanan psikolojik danışmanların yetkinliklerinin denetlenmemesi, çoğu okulda kariyer danışmanlığının yapılması yerine tavsiyeler verilmesi ülkemiz adına bir eğitim faciasıdır.

          Peki Kariyer danışmanlığı basitçe nasıl yapılır?

Bireyin ya da öğrencinin yeteneklerini keşfetmesi amaçlanır.

İlgi duyduğu alanları keşfetmesi amaçlanır.

Bir meslekten beklentilerinin neler olduğunu bilmesi amaçlanır.

Ve bu doğrultularda bir karar vermesi amaçlanır.

          Dikkat ederseniz bireyin kendisinin keşfetmesinden ve karar vermesinden bahsettim. Ona şunu seç bunu seç demek KARİYER DANIŞMANLIĞI değildir.

          Yönlendirme ve tavsiyeyle bir meslek seçen insanların mutsuzluk ve başarısızlık ihtimali yükselmektedir. Ve psikolojik açıdan da bu çeşitli zararlar ortaya çıkarmaktadır. O yüzden çocuğunuzun okulunda iyi bir Kariyer Danışmanlığı yapılıp yapılmadığı tespit edip bunun sonucunda yetkin bir merkezde Kariyer danışmanlığı hizmeti almasını sağlamanızda  fayda var. O gireceği tek seanslık kariyer danışmanlığı Gelecekteki yaşamını maddi ve mental açıdan tamamen değiştirebilir. 

          Ve kariyer danışmanlığı sadece öğrenciler için değil yetişkinler için de uygulanmaktadır. O yüzden mevcut işinizde mutlu değilseniz yetenek ve ilginize uymadığını düşünüyorsanız neler yapacağınız konusunda kafanız karışıksa siz de uzman bir kariyer danışmanlık merkezine başvurabilirsiniz. 

Sağlıcakla kalın.