21 Mart'ta başlayıp 21 Haziran'da sona eren kış ile yaz arasındaki mevsime ilkbahar diyoruz. İlkbahar bambaşka duyguların, ruhumuzu sardığı mevsimdir.

İlkbaharda duyulan kuş sesinin bizi çocukluğumuza götürmesidir biraz da bu mevsim. Müjdecisi ise kor halindeki ateş, sıcaklık anlamına gelen; Şubat'ın 21-28’i ve Mart’ın 7'sinde olmak üzere sırasıyla havaya, suya ve toprağa düşüp ısıttığına inanılan Cemre'dir. Cemre'nin düşmesi ile çiçekler açar, ağaçlar tomurcuklanır, tabiat renklenip güzelleşir. 

Yarın 21 Mart, ilkbahar mevsiminin başlangıcı Nevruz, Bahar Bayramı. Her ne kadar ülkemizde resmi olarak 1 Mayıs Bahar Bayramı olarak kutlanıyorsa da, Nevruz dünya genelinde çeşitli halklar tarafından geleneksel yeni yıl, doğanın uyanışı ve Bahar Bayramı olarak kutlanır. 21 Mart (Ekinoks), gece ve gündüz eşit olur. Bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken, güney yarım küre sonbahara girer. 21 Mart ekinoksu ile kuzey yarım kürede gündüzler gecelerden uzun olmaya başlar. İlkbahar, kış mevsiminin insanlarda meydana getirmiş olduğu karamsarlık, baharın özlemle beklenmesine neden olur. Bu mevsimle birlikte, su toprağa yürüyüp doğayı canlandırdığı gibi, bizim de bedenimiz ve ruhumuz tazelenir. Doğa bizi dışarı davet eder. Kışın ara ara açılan pencereler baharın gelmesiyle sanki hiç kapanmayacak gibi açılır. Bizi geçmişimizin tatlı anılarına götürürken geleceği hissettirip şimdiki zamanı yaşattırır. 

Birçok kültürde baharın gelişi bayramlarla kutlanır. Dört mevsim içerisinde sadece İlkbaharın gelişi bayramla kutlanır. Çünkü ilkbahar doğumdur, canlanmadır. İlkbahar sadece mevsim değil mecazi anlamında, olayların başlangıcı olarak da kullanılır. İlkbahar deyince güneşin bize enerji veren ışıkları, bizi tazeleyen yağmurları ve yağmurdan sonra ortaya çıkan rengarenk, büyüleyen, görkemli gökkuşağı gelir aklımıza. Bizi tazeleyip yenileyen yağmurdan sonra toprağa serpilen, o toprak kokusu insanın içini ferahlatır; ferahlatırken de bizi başka diyarlara, gitmek istediğimiz köşelerimize götürür. İlkbahar adeta bizi hayatla dansa kaldırır. İlkbahar öyle bir mevsimdir ki; sevgiliyi bahara benzettirir, adına şiirler yazdırıp şarkılar besteletir... İnsan bu mevsimde daha çok aşık olur, daha çok tutunur yaşama, güneşin her yeri aydınlatması içimizi temizler; yapamadığımız, girişemediğimiz konularda cesaretlendirir, kozamızdan çıkartır bizi...

İlkbahar; umuttur, neşedir, heyecandır, hayattan daha fazla zevk almaktır. Güneştir, denizdir, dağlardır. Velhasılı dünyaya daha bir umut ile bakmaktır. Ahmet Arif'in de dediği gibi "Dağlarına bahar gelmiş memleketimin" hoş gelmiş. Bahar sevinci ile mutlu huzurlu kalın, sevgi ile kalın.