Bugün 23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı.  Çocuklarımızın hayatımızda ne kadar önemli olduğuna dair bizi aydınlatan bir gün. 

Yaşantımızda bazen birlikte eğlendiğimiz bazen sorun yaşadığımız ancak her zaman gönülden bağlı olduğumuz çocuklarımız için özel bir gün.

Bu güzel günde çocuklarımızla özel etkinlikler yapmak ve onlarla vakit geçirmek, çocuklarımıza bayramın en büyük hediyesi olabilir. 23 Nisan aynı zamanda bize çocuklarımızla geçireceğimiz vakti düzenleme adına düşünme fırsatı sunabilir.

Neden bir gün bayram olsun ki aslında her gün çocuğumuza vakit ayırabilmeli ve onlarla ilgilenmeliyiz. 

Bazı ailelerde çoğalmak için , bazı ailelerde cinsel korunma yöntemleri kullanılmadığı için bazı ailelerde ise Allah rızkını verir diyerek yapılabilen çocuklar aslında kendi halinde büyümeye bırakılacak kadar sıradan varlıklar değiller. Bir çiçeğin tohumunu ekip kendi haline bırakıyor muyuz ? Yoksa onu sulayıp bakımını yapıp güneş açısını ayarlıyor muyuz ?

Çocuklarımızın yetiştirilmesi bir çiçeği yetiştirmekten daha kompleks bir yapıya sahiptir. Çünkü çiçek güneşten hangi açıyla faydalanacağını bilir oysa çocuklarımıza bir çok şeyi biz öğretiriz hayata dair. 

Dolayısıyla bir çocukla ilgilenmeye vakit geçirmeye hazır olmadan çocuk yapmak, çocukları kendi haline, hayatla baş başa bırakmak. İhtiyacı olduğunda yanında olmamak hatalı davranışlardır. Çocuklarımızın yanında olmak konusunda yaygın olan hatalı bir diğer düşünce de çocuğun şımarmaması için ilgiyi göstermemeye çalışmaktır. Oysa bu davranışta çocuk sizden göremediği ilgiyi çevresel düzeyde gidermeye çalışacak ve bu durum aranızdaki bağı zedeleyecektir. Peki ne yapmalıyız ? İlgimizi kısıtlamak yerine çocuğumuza ilgimizi güvenli bir şekilde vermeli ve onun da bize güvenle bağlanmasını sağlamalıyız. Bu bağ sayesinde şımarmak gibi konularda gerekli eğitimleri vererek ilgi gösterdiğimizde şımarmak yerine huzurlu, mutlu ve güvende hissetmesini sağlayabiliriz. Sosyal Öğrenme kuramı neticesinde sizden öğrenilecek bu davranış sizin torununuzun bile yaşamını huzurlu kılacaktır. Nesilden nesile ebeveyn ve çocuk arasında güvenli bağlanma sağlanacaktır. Bu yüzden çocuklarımızla geçireceğimiz bu güzel bayramı onlarla ilişkimizi kalıcı olarak güzel bir hale getirmek için kullanabilmemizi diliyor ve Ülkemizdeki tüm ailelere çocuklarımızın değerini vurgularken, tüm çocuklarımızın ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramını kutluyorum. Yazımızın sonuna gelirken en büyük teşekkürü ise geleceğin çocuklarda olduğunu bilen ve ileri görüşlülüğüyle çocukların yolunu aydınlatan ve daha da önemlisi bu bayramı çocuklarımıza armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e yapıyoruz. Sağlıcakla kalın.