Yapımcılığını Sinan Çetin'in üstlendiği ve senaryosunun Gülse Birsel'in kaleminden çıktığı o efsane dizi Avrupa Yakası.

Dizi 2004-2009 yıllarında sadece 5 sene için ekranlarda yer almıştır ancak onlarca yıl geçmesine rağmen hala "en iyi" olmayı devam ettirmektedir. Dizi "durum komedisi" olarak tanımlanmıştır fakat birçok dizinin veremediği mesajları vermiş ve birçok yapımın yansıtamadığı aile sıcaklığını hissettirmiştir.

Gülse Birsel bu diziyi ilk kaleme aldığında birçok kanal tutmaz, işe yaramaz demiştir ancak Birsel daha ilk bölümden kırdığı reyting rekorlarıyla herkesin çenesinin kapanmasına neden olmuştur.

Peki nedir bu diziyi bu kadar güzel ve özel kılan? Bana kalırsa bunun ilk nedeni bölümlerinin kısa oluşudur. En fazla 1- 1 buçuk saat süren bölümlerin bu kadar tutmasının ikinci nedeni ise asıl bir başrolün olmamasıdır. Her karakterin ayrı bir hikayesi, ayrı bir favoritesi vardır. Hatta dizinin başından sonuna yer alanların yanında en popüler olanları sadece tek sezon hatta belki de birkaç bölüm yer alanlarıdır.

Türk yapımlarının yapıtaşlarından birini bilmenin hiçbirimize bir zararı yoktur. Bu yüzdendir ki ben size bu diziyi evde, toplu taşımada, kütüphanede, kafede her yerde izlemenizi ve kendinizi Sütçüoğlu ailesinden biri olarak hissetmenizi öneririm. Ek olarak bence en kaliteli ve ikon karakter Burhan Altıntop değil Selin Yerebakan'dır. İyi seyirler, güzel günler dilerim