Birçoğunuzun illa bir yerlerde en azından ismini gördüğü, uzunca bir sürede Netflix’te en çok izlenenler listesinde yer alan o film; Rüzgarı Dizginleyen Çocuk.

Ben genelde bu filmle ilgili “izledim çok etkilendim, çok duygulandım, çok ağladım” tarzı yorumlar duydum ancak ben bu yorumları yapamayacağım maalesef ki. Film güzeldi evet ama aman aman deyip övülecek bir yanı olduğunu da çok düşünmüyorum.

 2019 yapımı olan film ergenlik çağında icat ettiği rüzgar gülü tarzı bir makineyle köyüne suyu getirip memleketinin kurtulmasına sebebiyet veren William Kamkwamba’nın hayatını anlatıyor bizlere. Köyündeki insanlar ve ailesi kuraklıkla ve kıtlıkla savaşmaya çalışırken günü kurtarmak yerine sorunu kökten çözmeyi amaçlayan William’ın hikayesi tabi ki de duygusal bir şekilde ilerliyor. Ancak çekim teknikleri mi yoksa hikayenin yavaş akışı mı bilmiyorum beni o ambiyansın içine bir türlü alamadı.

 En azından filmin konusunu anlatmış oldum sizlere. Biraz da öznel yorumuma gelelim. Köşe yazılarımı daha önceden okuyanlar bilir ki film yorumlarında en sevdiğim şey kesinlikle gıcık olduğum karakteri gömmektir. Bu filmde de ortalık talan olmuş millet açlıktan birbirini yiyecek haldeyken eşini, genç kızını ve küçük bebeğini köyde bir başına bırakıp “muhalefetin bize ihtiyacı var” deyip eyleme giden William’ın babasına gelsin nefretim. Ah bre kafir gittin de ne oldu, ortalık zaten alev alev millet aç aç hala siyaset işleriyle uğraşıyorsun. Dellendim iyice…. Siyaset sadece baştakilerin kazandığı destekleyenlerin de piyon olarak kullanıldığı bir gaza getirme aracıdır zannımca (bu bir kamu spotudur: siyasete girişmeyin)       

 Bu filmle alakalı diyecek çok bir şeyim var mı emin değilim. Beğendim mi beğendim, beğenmedim mi beğenmedim. Yani kötü de değil ama abarttıkları kadar bir şeyi yok. bu filme bin basacak çok kaliteli başka biyografi hikayeleri de var. Yaanii lafı çok uzattım, diyeceğim o ki kısa bir film izlemek istiyorsanız bu filme şans verebilirsiniz çünkü 2 saatin altında kalan nadir yapımlardan ama çok etkileyici bir film izlemeliyim diyorsanız hiç girişmeyin derim.