Değerli okurlarım, Bugün sizlere hayatınızın ilişki, ev ve arkadaş çevreniz dışındaki kısmından, iş hayatınızdan bahsetmek istiyorum. 

Öncelikle mesleğimiz iş yaşamında büründüğümüz kimliğimiz olarak göze çarpmaktadır. Bu yüzden iş yaşamımızdaki mutluluğun önemli bir kısmını mesleğimizle uyumumuz ve mesleğimizden aldığımız doyum belirler. Bu yüzden toplumumuzda kariyer danışmanlığı nedir ve neden yapılmalıdır sorusunun yanıtına dikkat çekmek gerektiğini düşünmekteyim. Bu yüzden kariyer danışmanlığının önemini de ayrı bir parantez açıp haftaya ele alacağımızı da siz değerli okurlarımıza belirtmek isterim. 

Peki İş yaşamımızda mutluluk neden önemlidir?

İş yaşamı evlilik ve aile yaşamımızı, aynı zamanda çevremizdeki insanlarla olan ilişkilerimizi olumlu ve olumsuz etkileyebilmektedir. Hatta birey, hayatının geçmişini, şu anını ve geleceğini değerlendirdiğinde; bu değerlendirmenin öznelerinden birinin iş yaşamı olduğu görülmektedir. İş yaşamında mutlu olan insan, geçmişe dair pişmanlıkları daha az hissederken; şu andan aldığı doyum daha fazladır. Ayrıca geleceğe bakış açısı da daha umutludur. Bunun yanısıra iş yerinde mutlu olan, işini severek yapan bireylerde; depresyon ve diğer bazı psikolojik rahatsızlıklara daha az rastlandığı görülmüştür. Bu faktörler iş yaşamımızın ilişkili olduğu etki alanlarıdır. Bir de bizi doğrudan etkileyen bazı faktörler vardır ve bu faktörler iş yerinde nasıl mutlu olacağımız konusunda bize rehberlik etmektedir.

Bunlardan ilki mesleki saygınlıktır. Meslek seçimi ve meslekten alınan doyum konusunda bireyi önemli oranda etkiler. İkincisi ise mesleğin maddi getirisidir. Bazen daha önemli bir konumda olmak için daha az ücrete çalışmayı kabul edebiliriz ancak belirli bir asgari ücret düzeyi yaşamımız için gereklidir ve çalışma hayatımızda mutlu olmamız için gerekli olan faktörlerden biridir. Üçüncü sırada ise iş ortamı, yönetici ve iş arkadaşlarımızla ilişkilerimiz yer alır. İşimizde çok iyi bir ücret alıyor olsak, mesleki olarak çok iyi bir konumda yer alsak bile maruz kalacağımız bir zorbalık ya da mobbing o işyerindeki mutluluğumuzu deyim yerindeyse yerle bir edecektir. Bu faktörler iş seçiminde ihtiyacımıza göre nasıl bir tercihte bulunabileceğiniz konusunda ipuçları barındırmaktadır. Unutmamalıyız ki mutluluk bulaşıcıdır. Üzüntü de öyle. Eğer mutlu bir evlilik sürdürmek istiyorsak, psikolojik rahatsızlıklardan kaçınmak istiyorsak ve geleceğe umutla bakmak istiyorsak iş yerindeki mutluluğumuzu önem sırasında ilk sıralara almalıyız. Haftaya kariyer danışmanlığının önemi isimli yazımda görüşmek üzere.

Sağlıcakla kalın.