Çağımızın önemli bir sorunu olan diyabet dünyada görülme sıklığı en hızlı artan hastalıklardan biri.

Dünyada yaklaşık 537 milyon kişinin diyabet hastası olduğu tahmin ediliyor. Diyabetik hastaların sayısının 2030 yılında 643 milyona2045 yılında ise 783 milyona çıkması bekleniyorTürkiyedünyada diyabetin en hızlı arttığı 5 ülke arasında ilk sıralarda yer alıyorÜlkemizdeki erişkin nüfusun yüzde 42'sinin diyabetik ya da prediyabetik (gizli şeker) olduğu belirtiliyor. Toplumun yaşlanması, şehir- leşme sonucu gelişen yetersiz hareket ve sağlıksız beslenme nedeniyle obezitenin yaygınlaşmasıdiyabetin hızla artmasının temel sebeplerini oluştu. ruyorKalp-damar hastalıklarının, körlüğün, kronik böbrek yetmezliğinin, uzuv kayıplarının en önemli ve en sık görülen sebebinin kontrol edilemeyen diyabet olduğu belirtiliyor.

Doktorumun ilacımı bir kez düzenlemesi yeterlidir. YANLIŞI

DOĞRUSU: Hastaların zaman içinde tedavilerinde değişiklik yapmaya ihtiyaç duyulabiliyor; ilaçların bazılarımın kesilmesi veya yeni bir ilaca başlanması gerekebiliyor. Bazen oluşan komplikasyonlar nede niyle de tedavide değişiklik yapılması yönünde karar alınabiliyorDolayısıyla diyabet hastalarının düzenli aralıklarla doktor kontrolünde olmaları yaşamsal önem taşıyor

Doktorum insüline başladı, hayat boyu insülin kullanacağımYANLIŞ! DOĞRUSUBazı hastaların (örneğin insüline bağımlı,

tip 1 diyabet hastaları ve hamileler) hayat boyu insülin kullanmaları gerekirken bazı hastalarda ise. hastalığın başında bir süre insülin tedavisine baş lanıp sonra bu tedaviyi kesmek mümkün olabiliyor. Yaklaşık 100 yıldır kullanmakta olduğumuz insülin pek çok hastanın hayatını kurtarmış ve kurtarmaya da devam ediyorAncak tedavi düzenlerken gereksiz insülin tedavilerinden kaçınmak da hekimin değerlendirmesi sonucu karar verilecek bir husustur. Hamile kalamamhamile kalsam bile insülin bebeğime zarar verirYANLIŞ! DOĞRUSUDiyabeti olan kadınlar da hamile kalabiliyor ve sağlıklı çocuklar dünyaya getirebiliyorlar. Burada önemli olandaha önceden diyabeti olan anne adaylarımın hamile kalmadan önce kan şekeri ayarlamalarının yapılması ve tedavilerinin hamilelik sürecine uygun olarak düzenlenmesidirHamile- lik sırasında diyabet gelişen anne adaylarının da hamilelik tamamlanana kadar beslenme ve gerekirse tibbi tedavi almak için doktorlarıyla işbirliği içinde olmaları gerekiyorYaygın inamışın aksinehamilelik te kullanılan insülin plasentaya geçmiyor ve bebeğe herhangi bir zarar vermiyor.

Kan şekerimi ilaçlarla düşürerek istediğimi yiyebilirim YANLIŞ!

DOĞRUSU Diyabetin beslenme tedavisinde miktar ve kalori hesabı önemlidirancak yediklerimizin içeriği de önemlidir. Sağlık ve işlenmemiş gıdalar

vücudumuzda sağlıklı mekanizmaları harekete geçiriyor ve vücudumuzun işleyişi de ona göre oluyorKalorisi aynı olsa bile örneğin işlenmiş-rafine edilmiş, katkı maddesi içeren bir besin vücudumuz da kanser ya da damar sertliği yapıcı mekanizmaları harekete geçirebiliyorBu da özellikle diyabeti olan hastalarda kan şekeri kontrolünde ve komplikasyon- lardan korunmada vücudun savunma mekanizmaları- m zayıflatıyorDolayısıyla ilaç kullanmak kan şekeri kontrolünde ve komplikasyonlardan korunmada yeterli gelse de hastaların her istedikleri gidayı tüketmelerinden kaçınmaları çok önemlidir.

Bazı bitkiler veya vitaminler diyabeti tedavi edebilir YANLIŞ!

DOĞRUSU: Bitkisel olduğu iddia edilen maddeler ve bazı vitamin olarak adlandırılan kimyasal ilaçlar her geçen gün daha yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Unutulmamalıdır ki bu maddeler pek çok yan etkiye neden olabiliyor ve organlara kalıcı hasar verebili yorKan şekerini dengelemede yardımcı olabilecekörneğin yeşil çay tarçın gibi bazı bitkiler baharatlar zaten hangi miktarda ve ne zaman kullanması gerek- tiği söylenerek hekim tarafından gerekirse hastaya tavsiye ediliyor.