Alanya Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısı Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in başkanlığında Alanya Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Grup sözcülerinin konuşmalarının ardından Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel meclisin açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Başkan Yücel, açılış konuşmasında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

“CUMHURİYETİN 100. YAŞINA YARAŞIR BİR COŞKU YAŞADIK”

Başkan Yücel, gündeme ilişkin konuşan Başkan Yücel, “Bayramımızı ve Cumhuriyet’imizin 100. kuruluş yıldönümünü yaklaşık bir ay süren etkinliklerle tüm vatandaşlarımızın etkinlik ve kutlama programlarımıza yoğun katılımlarıyla kutladık. Tüm vatandaşlarımızla Cumhuriyetimizi, 100. Yılına yakışır şekilde coşkuyla, birlik ve beraberlik içinde kutladık. Şanla, şerefle, gururla Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş Yılını bir kez daha kutluyorum. Cumhuriyetimiz hiç kuşkusuz, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak ebediyen yaşayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerin yanında 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası vesilesiyle de Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, vatanımız için canlarını bu toprağa gömmüş şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 85. Yıldönümünde bir kez daha saygı, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

Alanya’da milli heyecan dev ekranda izlendi Alanya’da milli heyecan dev ekranda izlendi

HEYKEL SEMPOZYUMU 18. KEZ KAPILARINI AÇACAK

Sanata değer veren ve kentin kültür sanat hayatına değer katan bir belediye olduklarını söyleyen Başkan Yücel, “18. Uluslararası Alanya Taş Heykel Sempozyumu’muz 6 ülkeden 9 heykeltıraşın katılımıyla 1-30 Kasım tarihleri arasında belediye binamız arkasında gerçekleştirilecektir. Heykel sempozyumumuz bir ay boyunca ziyaretçilerin ve sanatseverlerin ziyaretine açık olacaktır. Tüm meclis üyelerimizi, Alanya halkını ve değerli sanatseverlerimizi heykel sempozyumuna davet ediyorum” diye konuştu.

“ÖDÜL ALMAKTAN DOLAYI GURURLU VE MUTLUYUZ”

“Alanya Belediyesi olarak kültürel mirası koruma ve yaşatmaya yönelik çalışmalarımız ödüllerle taçlandırılmaya devam ediyor” diyen Başkan Yücel, “19. yüzyılın sonlarında inşa edilen tarihi Hacı Karanfil Konağı’nın belediyemiz tarafından yapılan restorasyon çalışması 2. kez ödül aldı. Tarihi Kentler Birliği, 2022 Yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmasında, Belediyemiz tarafından restore edilen Şekerhane Mahallesi’ndeki tarihi Hacı Karanfil Konağı, ‘Süreklilik Ödülü’ne layık görüldü. Konak, Tarihi Kentler Birliği tarafından 2019’da yapılan yarışmada da proje kategorisinde ödül almıştı. Tarihi Kentler Birliği tarafından ikinci kez ödüle layık görülmesi ise bizleri ziyadesiyle sevindirdi; gururlandırdı” dedi.

‘SIFIR ATIK MUTFAKTA BAŞLAR’ YARIŞMASI YENİDEN BAŞLIYOR

Geçen yıl başlatılan ve büyük ilgi gören “Sıfır Atık Mutfakta Başlar” adlı ödüllü sıfır atık yarışmasını 15 Kasım’da yeniden başlatacaklarını söyleyen Başkan Yücel, “Yarışmamıza, vatandaşlarımız 15 Kasım-30 Aralık tarihleri arasında, hane halkının kullandığı ürünlerin geri dönüşüm malzemelerini toplayıp, belediyemize teslim ederek katılabileceklerdir. 1.5 ay sonunda en çok atık toplayan 222 yarışmacımız çeşitli hediyelerle ödüllendirilecekler. Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgi ve başvurular web sitemizden veya Çözüm Masamızdan yapılabilecek. Doğanın korunmasına, çevre temizliğine dikkat çekmek ve geri dönüşüm farkındalığı oluşturmak amacıyla düzenlediğimiz yarışmaya tüm meclis üyelerimizi ve tüm vatandaşlarımızı katılmaya davet ediyorum” diye konuştu.

ALAİYE SU AÇILIŞINA DAVET

3 Kasım Cuma günü açılışı yapılacak Alaiye Doğal Kaynak Suyu Üretim Tesisi’nin açılış törenine tüm vatandaşları ve meclis üyelerini davet eden Başkan Yücel, “Alanya’mıza bir marka, bir değer olarak kazandırdığımız Tesisimizin 3 Kasım Cuma günü saat 16.00’da açılışını gerçekleştireceğiz. Okurcalar Mahallemizdeki tesisimizin açılışına tüm vatandaşlarımızı ve meclis üyelerimizi davet ediyorum. Yıllardır emek verdiğimiz Alaiye Su Tesisimiz, bir aydır seri şekilde üretim yapıyor. Tüm mahallelerimizde bayilikler oluşturuldu. Tüm vatandaşlarımız Alaiye Su’yu içebilsin diye çok uygun bir fiyat belirlemiştik. Halkımızdan da yoğun bir talep görüyor. 444 02 78 No’lu numarayı arayarak ev ve işyerlerine vatandaşlarımız Alaiye Su siparişi verebiliyorlar” ifadelerini kullandı.

“BİR BELEDİYE BAŞKANININ KALEMİNDEN” KİTABI

Alanya Belediyesi’nin, 2015 yılında Yayıncı Kuruluş unvanı aldığını ve bu süreçte pek çok kitap bastırarak Alanya’nın kültürünü tanıtmak ve kayıt altına almak için akademisyenlerle çalışıldığını belirten Başkan Yücel, “Alanya’da kültür alanında araştırma yapan kişilerle irtibata geçilerek, 2015 yılından bu yana 22. kitabımızı basmış bulunmaktayız. Alanya Belediye Yayınlarının son eseri “Bir Belediye Başkanının Kaleminden” kitabıdır. Bu güzel eseri yazarak Alanya’mızın kültür ve düşünce hayatına yapmış olduğu katkıdan dolayı geçmiş dönem başkanlarımızdan Şevket Tokuş beyefendiye teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Konuşmanın akabinde kitabın yazarı Şevket Tokuş meclis salonunda bir konuşma gerçekleştirerek emek verenlere teşekkür etti. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Şevket Tokuş’a Alanya siluetini yansıtan tablo hediye etti.

ALANYA YILLARDIR BEKLENEN DOĞALGAZA KAVUŞUYOR

Konuşmaların ardından gündem maddelerinin okunup oylanmasına geçildi. Gündemin en önemli maddesi ise Alanya’da doğalgaz kullanımının önünü açacak olan Enerya Antalya Gaz Dağıtım AŞ’ye Çıplaklı’da yer tahsisi yapılması ve Alanya’da doğalgaz kullanımının önünün açılması maddesi oldu. Alanya Belediye Meclisi’nden oy çokluğuyla geçen madde hakkında konuşan Başkan Yücel, “Bölgemizdeki doğalgaz çalışmaları Serik’e kadar geldi. 6 ay önce Serik-Manavgat-Alanya hattının ihalesi yapıldı. Şu anda da çalışmalar başladı. 2025 yılının sonuna doğru Emişbeleni’ne kadar doğalgazın gelmesi için 1. etap ihalesi yapıldı. 2. etap olarak Emişbeleni’nden Oba’ya kadar bir taşıyıcı hat yapılması için ihale yapıldı. Biz de vatandaşlarımızdan gelen talep doğrultusunda süreci hızlandırmak adına doğu bölgemizde Cikcilli, Çıplaklı ve Oba’ya doğalgazın hızlıca gelmesini istedik. Biliyorsunuz bu bölgede hâlihazırda altyapı yatırımları devam ediyor. Bu doğrultuda Çıplaklı’da sabit istasyon olacak. Oradan da belirttiğimiz bu 3 bölgeye gaz verilecek. Bu sayede Şubat-Mart ayı içerisinde evlerimizde doğalgazı kullanabileceğiz” diyerek Alanya halkına doğalgaz müjdesi verdi.

Editör: DAMLA ERCİYAS