Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, atıl köy okullarını tadilattan geçirerek, yörenin üretim modeline göre, üretim ve tarımsal eğitim merkezlerine dönüştürüyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi tarafından Alanya Sapadere Mahallesi’nde ipek böcekçiliği kültürünü yeniden canlandırmak, bölgede istihdamı artırarak köylere geri dönüşe katkı sağlamak için önemli bir projeyi hayata geçiriliyor.

Alanya’da badem çiçekleri festivale dönüştü Alanya’da badem çiçekleri festivale dönüştü


ATIL KÖY OKULU ÜRETİM MERKEZİNE DÖNDÜ
Sapadere Mahallesi sakinlerine ilk olarak iki yıl üst üste dut fidanı desteği veren Antalya
Büyükşehir Belediyesi daha sonra da mahallenin kullanılmayan atıl durumdaki okul binasını baştan sona yenilenerek, İpek Evi üretim merkezine dönüştürüldü. İpek Evi’nde eğitim salonu, el işi ve dokuma atölyeleri, müze, ipek böceği besleme odası, paketleme odası ve idari birimler yer alıyor. Saparede İpek Evi’nde, ipek böceği yetiştiriciliği, kozanın işlenmesi ve ipek kumaş yapımı eğitimleri verilecek. Sapadere Mahallesi’nde geçmişi Cumhuriyet’in ilk yıllarına dayanan ipek böceği yetiştiriciliği ve dokumacılığı
kültürü Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin projesiyle yeniden hayat bulacak.


BİRİNCİ SINIF KOZA YETİŞEN VERİMLİ BÖLGE
Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı Bitkisel Üretim ve Eğitim
Şube Müdürlüğü’nde görevli Ayşenur Özdoğan Gülmez, Sapadere’nin dünyada 1. sınıf ipek kozası yetiştirilebilen verimli bölgelerden biri olduğunu kaydederek, “Geçmişte bölgede ipekböceği yetiştiriciliği ve dokumacılığı çok yaygınmış. Bu bölgede çokça bilinen, halkımızın belli kesiminin geçimini sağladığı ve bu sayede çok sayıda kadın çalışarak emekli olmayı başarmış. Yıllar içinde bölge göç verdiği için de bu güzel kültür azalmış. 50 yıllık eski köy okulu tadilatla yenilendi. İpek Evi bölge halkına bir istihdam sağlayacak ve bu kültür yeniden canlanacak” diye konuştu.
İPEK KÜLTÜRÜ CANLANACAK İSTİHDAM KAPISI OLACAK
Sapadere Mahalle Muhtarı Hamit Baç, eskiden bölgede çok yaygın olan ipek böceği yetiştiriciliği ve dokumacılığının yeniden yaşatılacağı için mutlu olduklarını söyleyerek, “Köyümüzün okulu atıl durumdaydı. Büyükşehir Belediyesi hem okulu yenileyerek
burayı bir üretim ve sergi merkezine dönüştürdü, hem de halkımıza bir istihdam kapısı açtı. Bu meslek yeniden canlanacak, yeni nesiller öğrenecek. Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e verdiği destekten dolayı mahallem adına çok teşekkür ederim” diye konuştu.