Alanya Üniversitesi Türk Üniversiteleri Fuarı'nda Alanya Üniversitesi Türk Üniversiteleri Fuarı'nda

Türkiye’de kütüphanelere ve kütüphanecilik mesleğine olan farkındalığı artırmak üzere her yıl 27 Mart-2 Nisan tarihleri arasında kutlanan ‘Kütüphane Haftası’ ALKÜ’de birbirinden renkli etkinliklerle kutlandı. Kestel Yerleşkesi Amfitiyatro alanında ALKÜ Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanlığı’nca düzenlenen, ‘ALKÜ Okuyor, Türkiye Okuyor’ sloganıyla süren etkinliklerde ALKÜ ailesi kitap okudu. Alanya Yeşilöz İlkokulu öğrencilerinin de yer aldığı etkinliklerde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından basılan kitaplar, Alanya Müftülüğü’nce okuyuculara hediye edildi. Etkinlikler kapsamında ALKÜ Kütüphanesi’nden en çok faydalanan 3 öğrenci ve 3 akademik personele hediyeler takdim edildi. Etkinlikler hafta boyunca birçok programla devam edecek. Öte yandan, ALKÜ Kütüphane Dökümantasyon Daire Başkanlığı’nca hafta boyunca kütüphaneden faydalanan her bir kişiye çeşitli hediyeler verilecek.

“KÜTÜPHANELER FIRSAT ALANLARIDIR”

‘60. Kütüphane Haftası’nın dolu dolu geçmesini temenni eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atıf Bayramoğlu, kütüphanelerin her yaş grubundan insanlara kapılarını açarak öğrenme sürecini teşvik etmesiyle toplumun gelişmesinde önemli bir rol aldıklarını belirtti. Herkesi kütüphaneleri kullanmaya davet eden Prof. Dr. Bayramoğlu, “Unutmayalım ki kütüphaneler, bilginin özgürce paylaşıldığı ve herkesin kendini geliştirebileceği alanlardır. Bu haftayı, kütüphanelerimize gitmek ve değerli kaynaklarını keşfetmek için fırsat olarak görelim. Kütüphanelere olan desteğimizi artıralım ve bilgiye erişimi herkes için kolaylaştıralım. Üniversite yönetimi olarak öğrencilerimizin kütüphane kullanımını önemsiyoruz. Şu anda hâlihazırda üniversitemiz kütüphanesinde 50 bini aşkın basılı kitap, 31 bin 717 adet elektronik kitap mevcut. Bu kıymetli organizasyonda emeği geçenler başta olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür eder, kitap dolu bir ömür dilerim” dedi.

BAŞKAN OCAKDAN. “YENİ KÜTÜPHANEMİZ ÖĞRENCİLERİMİZİN 7/24 HİZMETİNDE”

Kütüphane Haftası dolayısıyla farkındalık eğitimlerine imza attıklarını söyleyen ALKÜ Genel Sekreter Yardımcısı, Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanı Onur Ocakdan, ALKÜ’nün yeni kütüphanesiyle de öğrenci ve personellerine daha konforlu hizmet verdiklerini dile getirdi. Yeni kütüphanenin Rektörlük binasında 7/24 usulüyle hizmete girdiğini hatırlatan Ocakdan, “Yeni kütüphanemizde engelli kullanıcılarımıza sağlanan imkânlarla artık daha çok kullanıcıya ulaşabiliyoruz. ‘Her kütüphane bir hapishane kapatır.’ düşüncesiyle kütüphanemizdeki çalışmalarımızı her geçen gün artırıyoruz” dedi. – ALKÜ / Bülten 

Editör: DAMLA ERCİYAS