Gazipaşa Hepimizin Platform Sözcüsü Güldane Şahin, caretta carettaların yumurtlama döneminin başladığına dikkat çekerek, Koru Sahili’nde gezen cip ve araçların dikkatsiz ve acımasız bir şekilde kum zambaklarını ve deniz kaplumbağalarının yumurtalarını ezdiğini söyledi. “Her zaman olduğu gibi sahillerimize ve doğamıza sahip çıkmalıyız” diyen Şahin, “Siz araçlarınızla kumda dolaşmadan yaşayabilirsiniz ama caretta carettalarımız kuma yuva yapmadan yaşayamaz” dedi.
SAHİLLERİMİZE VE DOĞAMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ
Şahin açıklamasına şöyle devam etti: “Gazipaşa’mızın sahilleri öyle güzel ki. Kum zambakları, deniz kaplumbağaları, Akdeniz foklarımız derken, gerçekten sessiz bir cennet. 1 Mayıs -31 Ekim arası caretta carettaların yuvalama çoğalma büyüme yaşam zamanı. Özellikle Koru Sahili Kum Zambaklarının, caretta carettaların yaşam alanı. Maalesef ki sahillerimizdeki bu güzelliklere öncelikle biz insanlar zarar veriyoruz. Lüks araçlarımızla yuvaların üzerinden geçiyoruz, kum zambaklarını eziyoruz. Elimizdeki çöplerimizi atıyoruz, ateş yakıyoruz. Özellikle caretta carettaların yani deniz kaplumbağalarının en çok olduğu yer Koru Sahili. Bu sahilimizde dört çeker olan cipler ya da diğer araçlar acımasızca kumlardaki yuvaların üzerinden geçiyor onları talan ediyor. Bilmiyorlar ki caretta caretta yavrusunun bin tanesinden bir tanesinin yaşayıp, 25 -30 yıl sonra dişi ise aynı sahillere yuva yapmak için geldiğini. Düşünebiliyor musunuz acaba niye aynı sahile geliyor? Bilim insanları tarafından hala araştırılıyor.”
“DOĞAMIZ BİZİM HAYAT SİGORTAMIZ”
İnsanların araçlarıyla kumda dolaşmadan da yaşayabileceğini ancak deniz kaplumbağalarının kuma yuva yapmadan yaşayamayacaklarını söyleyen Şahin, "Bazılarının aklına takılabilir carettalar ne işe yarar diye? Hatırlıyor musunuz? Bir yıl denizde zehirli deniz anaları çoğaldı ve çoğumuz hastanelik oldu. İşte deniz analarını yiyen, bizim özgürce denizlerde yüzmemizi sağlayan caretta carettalardır. Lütfen doğamızı koruyalım. Doğamız bizim hayat sigortamızdır. Caretta carettalara zarar vermek, yuvalarını bozmak, kum zambaklarını yok etmek, ve çiçeğini koparmanın büyük cezaları vardır .Bunun için kumsalda ciplerinizle dolaşırken bir daha düşünelim” diye konuştu.  – İHA

Alanya’da jandarma aranan 2 şahsı denetimde yakaladı Alanya’da jandarma aranan 2 şahsı denetimde yakaladı