Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya BTK eski Başkanı Bilal Korkmazkaçak yapılara karşı yıkım talimatı veren Alanya Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik’in paraşütçülere ait bilet satış ofislerini yıkmasına yönelik açıklamalarda bulundu. Daha önce yine Alanya Belediyesi'nin müsaadesiyle yapılmış olan demonte kabinlerin yanlış zamanda ve hoş olmayan yöntemle yıkıldığını söyleyen turizmci Korkmaz, bundan dolayı Özçelik’e methiyeler yazıldığını ancak kabinlerle ilgili gerçek detayı kimsenin bilmediğini belirtti.

“KABİNLER NE GECEKONDU NE DE KAÇAK”

Korkmaz, daha önce söz konusu bölgede paraşütçülerin çardakları olduğunu ve ciddi manada görüntü, atık kirliliği oluşturduğunu, bu nedenle Alanya Belediyesi’nin bu kirliliği kaldırıp acentaların turistlere daha güzel hizmet verebilmesi için projesini ve alt yapısını da yaparak kısmen daha düzenli 10 adet kabin yaptırdığını belirtti. Kabinler için “Ne gecekondu ne de kaçak” diyen Korkmaz, belediyenin yeni yönetiminin gelir gelmez yıkıma geçmesinin nedenini kimsenin bilmediğini veya söylemediğini, sadece kaymakamlığın ve Alanyaspor başkanının istediğini dillendirdiklerini veya onların üstüne attıklarını ifade etti. Bir ayrı gerekçe olarak ise diğer acentaların da yer istediği için yıkıldığı söylentilerinin dolaştığını aktaran Korkmaz, eleştiri ve önerilerini şöyle sıraladı:

“GÖZLERİNİN ÖNÜNDE DE KAÇAK YAPILAR VAR”

Osman Özçelik 19 Mayısı kutladı Osman Özçelik 19 Mayısı kutladı

“İstişare edilerek diğer acentalara da yer verilebilirdi. Müsait yer vardı. Daha güzel bir alternatif düzenleme yapılıp, daha uygun zamanda ve metotla kaldırılabilirdi. Sayısal sınırlı olması yanlış diyorsanız çoğaltabilirdiniz. Kaldı ki taksi durak ve araç talebi de çok ama sınırlı. Otobüs, minibüs talebi de çok ama sınırlı. Sahil büfelerine de talep çok fazla ama sınırlı. İhalesiz taraflı veriliyor diyorsanız sahil büfeleri de ihalesiz verildi ama yıkmadınız. Alanya'da bizzat betonarme o kadar çok kaçak yapı mevcut ki belediye binasının ekleri, Çimen Oteli’nin yakın çevresinde, iskelede, sahillerde, tüm Alanya'da nerdeyse yetkililerin burnuna değecek, gözlerine bakacak şekilde ama yıkmadınız, yıkmayacağınızı da hep birlikte göreceğiz.

“ACENTALAR ENGELLENMEKTENSE DESTEK VERİLMELİYDİ”

Yamac paraşütü önemli bir turizm dalı ve 1618 sayılı yasayla da A grubu seyahat acentalığı hizmetidir. Yaz, kış müsait hava durumuna göre yapılabilen turizm aktivitesidir ve Alanya’mıza, ülkemize ciddi döviz girdisi sağlamaktadır. Hani sık sık dile getirilir ya turizmi 12 aya yayalım diye; işte bu zaten 12 ay devam ediyor ve de dünyanın her yerinden turist çekiyor. Belediyeyi idare edenler bu grupla hiç görüşmeden, dertlerini dinlemeden, alternatif sunmadan sadece yıkmışlardır. Alanya Belediyesi turizm acentalarıyla görüşmeliydi, turizmi destekleyecek projeler üretmeli ve Alanya turizmine katkı sağlamalı, turizme hizmet veren acenteleri engellemektense desteklemeliydi.

“BAŞKANI DOĞRU BİLGİLENDİRMEK GEREKİR, TABİ DİNLERSE”

Bu yıkım her yönüyle yanlıştır. Zaman olarak da şeklen de yanlış olmuştur. Bundan dolayı başkanı alkışlayıp yanlış yönlendirmektense, doğru bilgilendirmek gerekirdi. Tabi ki başkan lütfeder dinler ise! Şunu da özellikle belirtmek isterim ki: Şahsım adına hiç kimseden bir talebim olmadı. Sadece turizmci ve sektörle yakın olan iki meclis üyemizle konuyu görüştüm, bir de ilçe başkanına telefon açmıştım ama meşguldü. Görüşmemizde turizme ve acentalara ne birliği TÜRSAB’dan ne yerel yönetim belediyeden ne de mülki idare kamudan hiçbir destek olmadığı gibi yıllardır engellenirler. Ama yine de bu acentalar bütün gayretleriyle turiste, her türlü zorluğa engele rağmen hizmet vererek Alanya ve ülkemize döviz kazandırmaya devam ediyorlar! Allah yardımcıları olsun.

Eğer belediyeyi yönetenler mantıklı makul bir bilgilendirme yaparlar veya bütün, yer talebi olanları da, acentalarımızı memnun edecek alternatif yeni projeleri ortaya koyarlarsa kendilerini takdirle karşılayacağımızdan emin olabilirsiniz.” -

Editör: KEMAL CENGİZ