Sıcakta adeta yanan vatandaştan örnek davranış: Zarar görmesinler diye klimayı açmıyor Sıcakta adeta yanan vatandaştan örnek davranış: Zarar görmesinler diye klimayı açmıyor

Rusya-Ukrayna savaşından sonra turizm kenti Antalya’ya yaşamaya başlayan Ruslar ve Ukraynalılar sektör olarak kuaför ve güzellik merkezi işine yöneldi. İşletmeler için en fazla göçün aldığı Konyaaltı bölgesi tercih edildi. İşletmelerin daha çok apartman aralarında açıldığı, ilan ve reklamlarının ise Rusça ve Ukrayna dilinde yapıldığı görüldü. Bazı bölgelerde ise Rus ve Ukrayna işletmelerin yan yana hizmet vermeye de başladı. İşletmelerde fahiş fiyatlara hizmet verildiği söylentisi kentte tartışma konusu oldu. 
Yaşanan tartışmaların ardından Antalya’da kayıtlı olarak çalışan Rus güzellik uzmanları da dahil oldu. Kente 1.5 yıl önce geldiğini belirten Evgeniia Işık, “8 yıldır güzellik uzmanlığı yapıyorum. Rus ve Ukraynalı müşterilerimiz daha çok. Türk müşterimiz çok az. Neden bizi tercih etmediklerini bilmiyorum. Belki tarzımızı beğenmiyorlar, ya da dillerini bilmediğim için olabilir. Benim vergi dairesine ve odamız kaydımız var. Türkiye’de eğitim de aldım. Sınavları başarı ile tamamladım. Çalışma iznim de vardır. Bütün kurallara uygun çalışıyorum. Apartman aralarında çalışan Rus ve Ukraynalı kişilere ait işletmeler ucuza hizmet verirken ben de müşteri kaybedebilirim” ifadelerine yer verdi. 

"Kayıt dışı rahatsız ediyor" 
Apartman aralarında çalışan kayıt dışı işletmelerin kendisini de rahatsız ettiğini belirten Işık, “Ama ben şikayet etmeden daha güzel iş yapmak için daha çok çalışıyorum. Şu an kazancımdan mutlu değilim, kiralarımız çok yüksek. Kazandığımız kiralarımıza ancak yetiyor. Ben ürünlerime zam yapmıyorum, stüdyomda lüks malzemeler kullanıyorum. Ben düzeleceğini inanıyorum. Randevulu çalışıyorum. Fotoğraf çekimi için gelenler oluyor. Türk müşterim maalesef yok. Sadece birkaç kız geldi” sözlerine yer verdi. 

"Fiyatlarımız yüksek değil"  
6 yıldır Türkiye’de olduğunu anlatan Arina Melnik Kar, “Ülkemde çalışıyordum. Buraya taşınınca devam etmek istedim. Çünkü evde oturmaktan sıkıldım, çocuklarımı kreşe verince işime başladım. Bizim kaydımız var, vergimizi veriyoruz, evraklarımız tam. O nedenle bir sorunumuz yok. Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Azerbaycan ve Türk vatandaşları da geliyor. Bizim fiyatlarımız yüksek değil, küçük de değil orta. Malzeme ve verilen hizmete yönelik değişebilir. Randevu sistemi ile çalışıyoruz. Kimin nerde çalıştığı bana farketmez, onları kararı. Biz kayıtlı şekilde böyle çalışmaya karar verdik" diye konuştu. 
8 yıldır Antalya’da olduğunu hatırlatan güzellik uzmanı Marina Kılınç ise “ Arkadaşımla bu işi yapıyorum saç stilistiyim. Hem Türk hem yabancı müşterilerimiz var. Fiyatlardan dolayı çıkan konulardan ben de rahatsızlık duyuyorum" dedi. 
Son dönemde yabancı kuaför salonuna geçmeye başladığını ifade eden Cemre İlk, “İşlerini iyi yapıyorlar ve disiplinli çalışıyorlar. Her yerde bayan kuaförü var ama ben burayı tercih ediyorum. İstediğiniz kaliteye göre her kuaförde fiyatlar ister istemez yükseliyor. Ama tercih edebileceğiniz ucuz yerlerde bulabilirsiniz" dedi. 

Editör: DAMLA ERCİYAS