Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nin genel kurulu gerçekleştirildi. Eşgilik Düğün Salonu’ndaki genel kurula, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meclis Başkanı Mehmet Kural, CHP İlçe Başkanı Coşkun Karadağ ve yönetim kurulu üyeleri, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Göller Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural, Halk Bankası Alanya Şubesi Müdürü Hakan Atlıhan, ilçedeki oda başkanları ile kooperatifin üyeleri katıldılar. Divan oluşturulması ile başlayan genel kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Genel kurulda açılış konuşması yapan Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Darı, faizin düşüp kredi limitlerinin yükselmesiyle kooperatiflere çok sayıda başvuru olduğunu söyledi. Darı, “Şu an elimizde 102 yeni ortak, 307 eski ortağın müracaatı var. Ayrıca 5 iş yeri alım müracaatı var. 2023 yılını kooperatiflere ayırsalar paranın yetebileceğini pak sanmıyorum. İş yeri kredilerinde istediğimiz hedefe ulaşamıyoruz. Kooperatifler demokrasinin hakim olduğu yerler. Hiç kimseye neden aday olsun diyemezsiniz. Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin üzerinde oynanmak istenen bir oyun var. Bazı arkadaşlar önce Mesut Girenes’in üzerine yürüdü. Girenes’e ‘Darı’nın yanından ayrıl. Seni yetiştirelim. Darı’nın karşısına seni başkan olarak çıkaralım demişler. Duyduğuma göre para teklifi de oldu. Girenes buna yanaşmadı. Bu olmayınca ikinci kez Alanya Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci’nin yanına gittiler. Değirmenci de buna yanaşmadı” dedi.


“KOOPERATİFİMİZ NE KRALLIK NE DE PADİŞAHLIK”
Kooperatifin iş yapmadığına yönelik eleştirilere cevap veren Darı, “Şu anda kooperatifin Halk Bankası’nda 29 milyon 373 bin 697 TL nakit parası var. Bu parayı kullanamıyorsunuz? Neden? Kefalet verirken banka bu paraya bakıyor. Ayrıca sizlerden alacağımız faiz 14 bin 679 TL. Kooperatifin 44 bin TL parası var. Kooperatifin 12 milyon 50 TL ilk sermayesi var. Kooperatifimiz kredi verirken Halk Bankası’ndan başka kimseye danışmaz. Kimse de hesap soramaz. Kooperatifimiz ne krallık ne de padişahlık. Beni kovma zamanınız gelince hep beraber otururuz” dedi.
“BURADA İKİLİK OLMAZ”
Genel kurulda gündem maddelerinin oy birliği ile kabul edilmesinin ardından ismi kooperatifin seçiminde adaylık için konuşulan Alanya Minibüsçüler Odası Başkanı Paşa Özkan, “Burada ikilik olmaz. Burada tek yumruk oluruz. Hep beraber oluruz. Burada esnaf başkanını kendisi seçer. Hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.  
“ESNAFA KAPIMIZ AÇIK”
Halk Bankası Alanya Şubesi Müdürü Hakan Atlıhan da, “Esnafımıza sonuna kadar ben çalışma arkadaşlarımın kapısı açık. Bizler sizlere hizmet etmek için buradayız. Elimizden gelenin en iyisini yapmak için gayret ettik. Etmeye de devam edeceğiz” dedi.
Genel kurulda yönetime seçilen isimler şöyle:                                                                                                                                        
YÖNETİM KURULU (ASİL)
Ali Darı
İbat Koç
Mehmet Özen
Veli Balıktay
Fatih Özpelit
 DENETİM KURULU                                                                                                                                         
Şükran Şanlı
Zihni Demir 
BÖLGE BİRLİĞİ TEMSİLCİSİ                                                                                                                                              
Ali Darı
İbat Koç
Mehmet Özen
Veli Balıktay
Fatih Özpelit