MEHMET AL-ÖZEL HABER

Rusya - Ukrayna savaşının başlamasıyla ülkelerinden gelen Rus ve Ukrayna vatandaşlarının Türkiye genelinde ve özellikle Alanya'ya gelmesinin ardından daire fiyatları ve kira bedellerinin artmasıyla birçok vatandaş mağdur oldu. Kiracılar ev sahipleri tarafından icra yoluyla tahliye edilirken, Alanya Adliyesi Hukuk ve icra mahkemelerince 2 bin 980 vatandaş ev sahipleriyle davalık olmuştu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca harekete geçtiği tüm il ve ilçedeki vergi dairelerince fahiş fiyat üstünden kira bedeli almak isteyen ev sahipleri takibe alındı. Tapuda olan evlerinin incelenmesi için ekipler halinde takip edileceği belirtildi. 

EV SAHİPLERİN EVİ 2 YIL BOŞ KALACAK

Kiracıların ev kira bedellerini banka kanalıyla yatırılması istenirken, ev sahipleriyle kontrat yapmaları gerektiği belirtildi. Ev sahipleri yabancılara kiralık ev verdiği takdirde kolluk kuvvetlerine mutlaka kimliklerini bildirmek zorunda. Bildirmediği takdirde ağır para cezası ile cezalandırılacak ve evini 2 yıl kimseye kiralayamayacak, dairesi boş kalacak.

EV SAHİBİNE 80 BİN 358 TL CEZA

Alanya’da evini farklı dönemlerde 3 kişiye kiraladığı ancak kimlik bildiriminde bulunmadığı belirlenen ev sahibine 80 bin 358 TL ceza uygulandı. Kestel Mahallesi'nde E.A. isimli şahıs, kendisine ait daireyi farklı zamanlarda Rusya vatandaşı D.İ, Belçikalı N.S, ve Alman uyruklu B.K'ya kiraladığı ancak jandarma ekiplerine kimlik bildiriminde bulunmadığı belirlendi. Alanya İlçe Jandarma ekipleri yaptıkları çalışmada Kimlik Bildirme Kanununa muhalefet suçundan E.A'ya 80 bin 358 TL idari para cezası uygulanmıştı.