MEHMET AL (ÖZEL-HABER)

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçtiğimiz hafta sonu görülen ilk duruşmaya ‘Cinayet’ suçundan tutuklu yargılanan Ukraynalı Ruslan N. Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’nden duruşma salonuna yoğun güvenlik önlemleri altında katıldı. Ruslan N’nin avukatının hazır bulunduğu duruşmaya ölen Önder Bulut’un annesi, ağabeyi Yaşar Bulut ve sanık Ruslan'ın annesi katıldı. 

Alanya’da emlak ofisinin camları kurşunlandı Alanya’da emlak ofisinin camları kurşunlandı

“BEN SADECE YUMRUK ATTIM”

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, Ukrayna uyruklu sanık Ruslan N’ye cinayet suçundan yargılandığını söyleyerek olayın nasıl olduğunu anlatmasını istedi. Ruslan N. “Ben denize girmek için her zaman gittiğim yere giderken Önder Bulut benden para istedi. Elinde bıçak vardı. Ya para ya telefon dedi. Daha önce 50 TL para verdim. Gitti, ertesi gün tekrar karşıma çıktı. Tekrar para istedi. Sarhoştu, ispirto içiyordu. Elinde yine bıçak vardı. Koluna ve göğsüne de yumruk attım. Yere düştü. Bankta oturttum. Elinde bardak vardı. İçkisi yere döküldü. Başı aşağı düşmüştü. Ben ambulansı arayayım mı dedim. Sordum kendisine, istemedi. O gün orda belediye temizlik işçileri de vardı. Ben de şikayetçi olmak için karakola gittim” dedi.

“ÖLDÜĞÜNÜ KARAKOLDA ÖĞRENDİM”

Ruslan N. duruşmada, “Önder Bulut'u şikayet etmek için gittiği karakolda polisler hastanede öldüğünü söyledi. Öldüğünü karakolda öğrendim. Daha sonra polis gözaltına aldıktan sonra tutuklandım” diye konuştu.

BULUT'UN ANNESİ: OĞLUM KİMSEDEN PARA ALMAZ

Duruşmaya tanık olarak gelen ölen Önder Bulut'un annesi Mülkinaz Bulut, “Oğlum kimseden para istemez. Kendisi boya yaparak çalışıyordu. Benim kimsem yok. Alanya'da oğlum bana bakıyordu. Emekli maaşımı alıp bana getiriyordu. Bu kişi yalan söylüyor. Benim oğlum evde hiç içki içmez. Bazı zamanlarda eve gelmezdi. İçki içince eve gelmiyordu. Oğlum bu olaydan 3 ay önce fıtıktan ameliyat olmuştu. Kendisinden davacı ve şikâyetçiyim” ifadelerini kullandı. 

SANIK ANNESİ: EVE POLİSLER GELDİ

Sanık Ruslan N’nin annesi Münevver duruşmada tanık olarak verdiği ifadesinde, “Oğlum o gün eve gelmedi. Gece eve polisler geldi. Durumu anlattılar. Ben de karakola gittim” dedi.

“MÜVEKKİLİM SAVAŞTAN KAÇTI ALANYA'YA SIĞINDI”

Sanık Ruslan N’nin avukatı duruşmada, “Müvekkilim Ukrayna-Rusya savaşının başladığı tarihte annesiyle Alanya'ya sığındı. Kendisi az Türkçe konuşuyor. Olayda bıçağı çeken maktulün nasıl öldüğü ise daha tespit edilemedi. İspirto içenlerin çoğu ölümle sonuçlanıyor. Müvekkilim maktule ölmeden önce devamlı para verdiğini söylüyor. Müvekkilim burada sadece koluna, sağ göğsüne vurmuş. Burada öldürücü darbe vurmamıştır. Maktulün ölüm raporlarının adli tıpa gönderilmesini, MOBESE kameralarının incelenmesini ve müvekkilimin tahliyesini talep ederim” diye konuştu.   

OLAY YERİNDE KEŞİF YAPILACAK

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi heyetince 11 Mart tarihinde olayın yaşandığı Klopatra Plajı’nda paraşütçülerin olduğu yerde sanık Ruslan N. ile birlikte keşif yapılmasına, olayı gören MOBESE kamera görüntülerinin incelenmesine ve MOBESE kameralarında görülen temizlik işçilerinin tespit edilmesi için emniyet müdürlüğüne yazıyla bildirilmesine, kesin ölüm raporlarının hastaneden istenilerek Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesine, sanık Ruslan N. tutukluluk halinin devamına karar verilerek duruşmanın 17 Mayıs tarihine ertelenmesine karar verildi.