MEHMET AL ÖZEL-HABER

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya ağustos ayında Rusya'dan Antalya'ya gelmesinin ardından havalimanında yakalanarak tutuklanan Ruslan K. katıldı.  Duruşma salonuna jandarma eşliğinde getirilen Ruslan K’nın ifadesi çevirmen aracılığı ile alınırken avukatı mahkemede hazır bulundu. Diğer sanık German M. duruşmaya katılmazken, avukatı katıldı.

RUSLAN: BENİM ONLARLA HİÇ İLGİM YOK

Teleferik kazasında kurtarılmayı bekleyen 13 kişi kaldı Teleferik kazasında kurtarılmayı bekleyen 13 kişi kaldı

Duruşmada çevirmen aracılığı ile ifade veren sanık Ruslan K. “Ben o gün sadece Cebrail’i villaya götürdüm. Villanın içine bile girmedim. Bu olaylardan hiç haberim yok. Ben hukuk okudum. Böyle işlere hiç girmem. Burada 55 bin dolar 11’e bölünse 4 bin dolar eder. Ben bu paranın iki katını kazanıyorum. Buna ihtiyacım yok” dedi.

AVUKAT: MÜVEKKİLİM HUKUKÇUDUR

Tutuklu sanık Ruslan K’nın avukatı da, “Müvekkilim oturma izniyle Türkiye’de yaşıyor. Rusya'nın en iyi üniversitesinde hukuk okumuştur. Şu anda Antalya'da hukukçu olarak hizmet veriyor. Yasaları çok iyi biliyor. Müvekkilimin Oleg P. olayında hiç ilgisi yoktur. Yaklaşık 8 aydır tutukludur. Tahliyesini talep ederim. Aksi takdirde adli hükümler uygulansın” diye konuştu. 

MÜVEKİLİM İSTANBULDA'DIR

Duruşmada diğer sanık German M’nin avukatı ise, müvekkilinin eşinin rahatsızlığı dolasıyla İstanbul’da olduğunu, ikametgahını Bakırköy'e aldığını söyleyerek yurt dışı ve adli kontrol hükmünün kaldırılması talebinde bulundu.

CEP TELEFONU KAYITLARI İNCELENECEK

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tutuklu sanık Ruslan K’nın tahliyesine ve adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına, tutuksuz yargılanan German M’nin ise adli kontrol cezasının devamına karar verdi.  Mahkeme heyeti sanık Ruslan K’nın Alanya'da kiralık araç kiraladığına dair Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden yazı istenmesine, Ruslan K’nın Rusya ve Türkiye’de kullandığı cep telefonu kayıtlarının incelenerek baz istasyonundan detaylı olarak yazıyla istenilmesine karar vererek duruşmayı 20 Eylül’e erteledi. 

ÇEÇEN ÇETESİNE REKOR CEZA VERİLMİŞTİ

17 Ekim 2023 tarihinde Alanya 2.Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tutuksuz yargılanan Abdullokh P, Donıyorbek A, Dzhabrail İ, Lusup B, Said A, Sardor R. ve Firdaus K’ya Rus vatandaşı Oleg P.'ye yönelik 'Silahla Birden Fazla Kişi ile Birlikte Konutta Geceleyin Yağma' suçundan sanıklara ayrı ayrı, 10'ar yıl 10 ay, 'Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma' suçundan 6'şar yıl, 8'er ay, her sanık için toplam 17'şer yıl, 6’şar ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar vermişti. 

OLAYIN GEÇMİŞİ

22 Kasım 2021 tarihinde Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri Tepe Mahallesi'ndeki bir villada ikamet eden Oleg P. (32) isimli kişiden lüks cip, 50 bin dolar, 600 lira ve D.A'dan toplamda piyasa değeri yaklaşık 500 bin dolar olan kripto para olarak bilinen 10 adet 'Bitcoin' ile 100 dolar gasp edilmesi üzerine harekete geçti. Ekipler yaptıkları teknik ve fiziki takipte çalıntı cipi park halinde bulurken, gaspçıların Çeçenistan uyruklu 12 kişilik çete olduğunu tespit etti. Soruşturmayı derinleştiren asayiş ekipleri şüphelilerden G.M., SA., C.M., R.K'nin yurt dışına çıkış yaptığını, I.B., K.U'nun Antalya'da, S.A. ve D.I'nın İstanbul'da, D.A., F.K., S.R. ve A.P'nin Alanya'nın Mahmutlar Mahallesi'nde olduğunu tespit etti. Bunun üzerine belirlenen 5 adrese eş zamanlı operasyon düzenleyen ekipler 6 şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldılar. Polis merkezindeki işlemlerinin ardından 6 çete üyesi adliyeye sevk edildi. Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tercüman aracılığı ile ifadeleri alınan tutuklu 6 sanık, 650 bin dolarlık vurgundan haberleri olmadığını ve kendilerinin olayla ilgisi bulunmadığını söylediler. Mahkeme heyeti adli kontrolle serbest kalan 2 sanık Firdaus K. (33) ve Khaiemi U. (29) için yakalama emri çıkardı.