Alanya Balık Hali esnafı satışların düşük olduğunu söyledi. Yerli vatandaşların balığı tercih etmediğini, turistlerin de otellerden çıkmadığını ifade eden balık hali esnafı yine de halkı alışveriş yapmaya davet etti.
 

Balık hali esnafından Mehmet Eroğlu balık satışlarının düşük seviyede olduğunu söyledi. Eroğlu, “Sıcaktan mı neden olduğunu bilmiyorum. ‘Herşey Dahil’ sisteminden dolayı otellerden çıkan yok. Balık halinde satışlar bayağı düşük. Alanya halkı balık almaya büyük marketlere gitmesin, bize gelsin. Büyük marketlerde çiftlik balığı satılıyor. Bizde her çeşit ve keseye göre balık var. Bize her gün taze balık geliyor. Hale balık çeşitleri geliyor ancak satışlar az. Önümüzdeki ay av yasağı da kalkıyor. Eylülde çeşitlerin çoğalmasını bekliyoruz. Şu anda kubbes, çupra, levrek en çok satılan balıklar. Balık fiyatları 150 TL’den başlıyor. 650 TL’ye kadar balık var. Karides 250 TL’den başlıyor. 800 TL’ye kadar karides bulunuyor. Tüm balık çeşitleri var. Alanya Balık Hali’ni şu anda turistler canlandırıyor. Yerli halk zaten yaylada. Onun için turistler hale balık almaya geliyor. Alanya halkını balık haline bekliyoruz” dedi. 
 

Alanya’da üretici ürününü koyunlara yem yaptı Alanya’da üretici ürününü koyunlara yem yaptı

“BALIK VAR AMA TALEP AZ”

Balık hali esnafından Savaş Dişyapar ise, “Balık çeşitleri biraz var. Günlük gelen balıklarımız var ama talep az. Av yasağı kalktıktan sonra çeşitlerimiz daha da artacak. Yerli halk balığı biraz tercih etmiyor ama onları bekliyoruz. Yabancılar da balık haline geliyor ama satışlarımız düşük. Şu an çok levrek, çupra, kaya levreği, mercan, kubbes, karides, kalamar, barbun satılıyor. Mazot fiyatları yükseldikçe balık fiyatları da yükseliyor ama elimizden geldiği kadar müşterilere esnek davranmaya çalışıyoruz. Vatandaşların tavuk ve kırmızı et yerine balığı tercih etmelerini öneririm. Balık Omega açısından daha zengin” diye konuştu. – Erkan Uysal 

Editör: DAMLA ERCİYAS