Geçtiğimiz gece Alanya İskele Caddesinde bulunan tur teknelerinin önünde kavga çıktı. Vatandaşların cep telefonuyla kaydettiği kavga görüntülerinde gezi teknesi çalışanları 6 kişi Almanya’da yaşayan gurbetçi 27 yaşındaki C.A.’ya sopalarla saldırdığı görüntü kısa sürede sosyal medyada yayıldı. Saldırının ardından bugün kavgaya karışan tur teknecileri bir basın açıklaması yaptı. 

AHLAKSIZ TEKLİF İDDİASI

Kavganın yaşandığı Larsens teknesinin sahibi Emrah Erkek, yaşanan olayı anlattı. Görüntülerde 1 kişi olarak görünen kişinin aslında yaklaşık 6 kişilik bir grup olduğunu iddia eden Erkek, “3 Ağustos Perşembe günü teknemize gelen 3-4 vatandaş vardı. Kapımızda bir bayan arkadaşımız vardı.  5-6 kişilik bir grup gelerek biraz Almanca konuşup kendisine ahlaksız tekliflerde bulunmuşlar. Bizim kaptanımız da Almanca bildiği için anlamış. Değişik, ağır ithamda bulunmuşlar. Kaptanımız yeni ameliyat olmuştu, alçıdaydı ayağı ve bunu görmelerine rağmen saldırmaya çalıştılar. Görüntülerde 1 kişi çıkıyor fakat olay tamamen farklı” dedi. 

TACİZ EDİLDİĞİNİ SÖYLEYEN KADIN KONUŞTU

Alanya'da park halindeki otomobil alev aldı Alanya'da park halindeki otomobil alev aldı

Olay gecesi kendisine sarkıntılık edildiğini iddia eden Taisia Surles ise, “O akşam tekneye yakınlarımın yanına geldim. Onlar lavaboya gittiğinde ben oturuyordum. Onlar kendi aralarında konuştular. Konuştukları şeyleri duydum. Ben sadece güldüm konuşmalarına. Sonra ne konuştuğumuzu anladın mı diye sordular ben de ‘Evet Almanca biliyorum’ cevabını verdim. Daha sonra bizimle gelir misin diye sordular. Bende hayır cevabını verdim. Sonra gerçeği bilmek ister misin diye sordu. ‘Ben Arap Yarımadasından geliyorum’ diyerek bana uygunsuz teklifte bulundu. Daha sonra arkadaşlarım geldi. Gitmelerini söyledik. Tartışma çıktı. Diğer bottan da ayırmak için geldiler. Ben de araya girdim. Daha sonra taciz ettiklerini herkes anlayınca saldırdılar. Olay günü iki tarafta birbirinden şikayetçi olmadığı için ben de olmadım fakat polis isterse ifade verebilirim” diye konuştu.

“TERBİYEM MÜSAADE ETMİYOR”

Alanya Yatçılar Kooperatifi Basın Sözcüsü Ahmet Vural ise şöyle dedi: “O kadına yapılan hal, hareket ve konuşmaları burada söyleyemiyorum çünkü terbiyem müsaade etmiyor. Tekneciler olarak da şiddete kesinlikle karşıyız. Hiç kimse kavga istemez bu iskelede. Çünkü burada herkesin derdi para kazanmak, evine ekmek götürmek, ülke ekonomisine döviz kazandırmaktır. Bir kere dayak yiyen kişi Türk değil, Türk olmasa da aynı hareketler yapılmaz lütfen yanlış yerlere çekmeyelim. Basında diyorlar ki ‘Kahraman gurbetçilerimiz’ yahu adam Lübnanlı. 69 tekneye günde en az 10-15 Arap gidiyor. Butikçilere sorun, otelcilere sorun, bütün esnaf kardeşlerimize sorun. Bunların yüzde 80’i sorunlu zaten. Çok üzgünüz keşke böyle bir olay yaşanmasaydı.”

“BU BİR ALGI OPERASYONUDUR”

Teknecilerden Nesrullah Aslan ise “Bütün Alanyalılardan bu olaydan özür diliyorum. Ben 30 yıldır buradayım. Birçok kişiden daha çok Alanyalıyım. Algı operasyonu yapılıyor. Bu olayın ardından 45 gün önce meydana gelmiş bir ahlaksız görüntü olayını niye yayınlıyorlar. Sırf belediye, zabıta, emniyeti zor durumda bırakmak. Bütün mesele bu. Arkasında siyasi bir şeyler var, kirli bir el var. Bu bir operasyondur” diye konuştu.

Tarafların birbirinden şikayetçi olmadığı fakat savcılığın soruşturma başlattığı öğrenilen olayda Lübnanlı olarak iddia edilen C.A.’Nın 27 yaşında Mardin nüfusuna kayıtlı gurbetçi olduğu ve lisanslı boksör olduğu öğrenildi. – Mehmet AL

Editör: KEMAL CENGİZ