Alanya’da badem çiçekleri festivale dönüştü Alanya’da badem çiçekleri festivale dönüştü

- MEHMET AL

Alanya Kültür Merkezi'nde (AKM) açılışı gerçekleştirilen sergiye Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan, Alanya Üniversitesi Rektörü Mesut Güner, siyasi parti ilçe başkanları, oda başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri,  Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) üyeleri ve gazeteciler katıldı. Kurdele kesilmesi ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okunarak ziyarete açılan sergide medya ve iletişim araçları yer alırken, Mustafa Kemal Atatürk'ün de fotoğrafını çeken körüklü fotoğraf makinası ile 1827 yılına ait tarihi bir körüklü fotoğraf makinası sergilendi.


“İLETİŞİMİ ANLATAN SERGİ AÇTIK”
Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Genel Başkanı ve AGC Başkanı Gaye Coşkun, “AGC olarak bu yıl 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü biraz farklı kutlamak istedik. Geçmişten bugüne iletişim araçları üzerine envanter toplamaya başlamıştık. Bunun minik bir sergisini açtık. Sergimizde medya iletişim araçları içerisinde kullanılan her türlü fotoğraf makinesinden, daktiloya, eski yayınlanan dergi ve gazetelere ya da televizyona kadar çok sayıda materyal var. Sergimizde 200 yıllık bir fotoğraf makinesi de var. Yine körüklü, o dönem Atatürk’ün fotoğraflarının çekildiği bir makine var. Biz bugün basın araçları envanterlerini bir araya getiren dünden bugüne iletişimi anlatan sergi açtık” dedi.


“ALANYA BASINI İL BASININDAN DAHA GÜÇLÜ VE ETKİLİ”
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ise sergide, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla böyle güzel bir organizasyonda sizlerle bir aradayız. Tüm gazeteci dostlarımızın bu özel gününü kutluyorum. Günümüzde sosyal medyanın da gelişmesiyle birlikte haber alma gereksinimi, insan hayatının her anında, her dakikasında vazgeçilmez bir ihtiyaç. Demokrasinin temel taşlarından biri olan basın, düşünce ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Her zaman söylediğim gibi, Alanya basını televizyon, yazılı ve internet medyasıyla birçok il basınından daha güçlü ve etkili. Yerel basın Alanya’mızın sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan gelişmesine katkı sağlamakta, vatandaşlar ile belediyemiz arasında bir köprü vazifesi görüyor. 10 yıldır Alanya’mızda üretken belediyecilik anlayışıyla hizmet ettik ve Alanya’mıza sayısız eserler kazandırdık. Bizim için en önemli şey Alanya'da mutlu insan sayısını artırmak dedik. İnsanlarımızın huzuru ve refahını tesis etmek için çok çalıştık. Alanya sasını da vatandaşlarımızın sorunların bize duyurulmasına, hizmetlerimizin vatandaşlarımıza anlatılmasına aracılık ederek ilçenin gelişimine katkı sağladı. İnşallah önümüzdeki dönemde de Alanya’mızı daha ileriye taşımak için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.