Rusya-Ukrayna savaşından sonra turizm kenti Antalya’ya yaşamaya başlayan Ruslar ve Ukraynalılar sektör olarak kuaför ve güzellik merkezi işine yöneldi. İşletmeler için en fazla göçün aldığı Konyaaltı bölgesi tercih edildi. İşletmelerin daha çok apartman aralarında açıldığı, ilan ve reklamlarının ise Rusça ve Ukrayna dilinde yapıldığı görüldü. Bazı bölgelerde ise Rus ve Ukrayna işletmelerin yan yana hizmet verdiği görüldü. İşletmelerde fahiş fiyatlara hizmet verildiği söylentisi kentte tartışma konusu oldu.

"SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN ÖRGÜTLENİP MÜŞTERİ BULUYORLAR"

Alanya’da “Alacağım vardı” dedi tahliye oldu Alanya’da “Alacağım vardı” dedi tahliye oldu

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Antalya Erkek Berberler Odası Başkan Vekili Turhan Ersoy, “Maalesef bu yönde bir gündemimiz var. Son zamanlarda çok fazla şikâyet almaya başladık. Bunların yoğun olduğu bölge Konyaaltı ilçesidir. Bizim üyelerimizde saç sakal en iyi hizmet 600 TL’ye verilirken, bu arkadaşlar bin 300 TL kadar hizmet veriyorlar. Sosyal medya üzerinden örgütlenip müşteri buluyorlar, apartman aralarında dükkan açıyorlar. Bizim üyelerimiz iş yeri açmak için 3 yıl kalfalık, 3 yıl ustalık belgesi, 1 yıl da usta öğretici belgesi için 7 yıl okul okuyorlar. Bu arkadaşların belge sorunluluğu yok. Ticaret Odasına kayıt olarak dükkan açıyorlar. Biz üyelerimiz ile onlar arasında bir tartışma yaşanır diye tedirgin oluyoruz” dedi.

"KAÇAK ÇALIŞMA OLAYI ÇOK FAZLA VAR"

Konyaaltı ilçesinde 20 yıldır güzellik merkezi işleten Suat Sert, “Ağırlıklı olarak bu bölgede bulunuyorlar. Bizim piyasamızı fiyat olarak çok yukarı çektiler. Ayrıca onlar personeline çok yüksek maaş verdikleri için biz personel bulamıyoruz. Biz asgari ücret verirken onlar 20 bin TL maaş veriyorlar. Kaçak çalışma olayı çok fazla var. Müşteri potansiyelimiz de çok etkilendi. Maddi olarak bizi çok zorladılar” sözlerine yer verdi. - İHA

Editör: DAMLA ERCİYAS