Antalya'da ulaşım ücretine yüzde 33 zam geldi Antalya'da ulaşım ücretine yüzde 33 zam geldi

Erkan Uysal 

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, bu sene güzlük sezonda salatalık üretimi yapan çiftçilerin masraflarını dahi alamadan seralarındaki ürünlerini bozmak durumunda kaldığını açıkladı. Göktepe, “Bunun başlıca sebepleri, “Havaların sıcak gitmesinden dolayı yayla kesimlerindeki üretimin hala devam etmesi, havaların mevsim normallerinden sıcak gitmesi nedeni ile üründe rekolte fazlalığı. Geçen seneye göre hem İlçemizde hem de İlimiz İlçelerinde yüzde 40’ın üzerinde fazla ekim olması gibi nedenlerden dolayı ürünümüz maliyeti dahi karşılamıyor” dedi. 
“ÜRETİCİ ALIN TERİNİN KARŞILIĞINI ALMALI”
Devlet yetkilileri ve diğer tarım paydaşlarımıza düşen sorumluluklar odluğunu ifade eden Göktepe, “Mutlaka devlet planlaması gerekiyor. Devlet büyüklerimizin mutlaka üretim maliyetinin altına kalmayacak şekilde taban fiyat belirlemesi gerekiyor. 
Üreticilerimizin nasıl ki kalıntısız üretim için mücadele verip güvenilir gıdayı tüketicilerimize ulaştırıyorsa, mutlaka kendi planlamasını da yapması gerekiyor.
Daha önce de odamız öncülüğünde yapmış olduğumuz çağrıyı tekrarlamak istiyorum. Üreticimiz mutlaka Örtüaltı Üreticiler Birliği’ne destek vermeli. Komisyoncu arkadaşlarımız üreticilerin üretime devam edebilmesi için hal sezon açılışını 15 Ekim tarihinde yapmalı ve taban fiyat uygulamasına destek vermeli. Bizim kaygımız şu anda seraların birçoğu bozuluyor. Tek sezon üretiminde tekrar ürün fazlalığı yaşanmadan üreticimizin alın terinin karşılığını alması gerekiyor. Bu doğrultuda Alanya Ziraat Odası olarak Örtüaltı Üretici Birliği kurmak için çalışma başlattık. Lütfen örtüaltı üretim yapan bütün üreticilerimizi odamıza müracaat etmelerini istiyoruz” diye konuştu.  -İHA

Editör: DAMLA ERCİYAS