Olay, 4 Ağustos Cuma günü Kemer'in Aslan Bucak Mahallesi Cuma pazarında yaşandı. Savaştan kaçıp Antalya'ya yerleşen Olena Buletsa (61), burada Şeyhmus Doğan ile yakın bir tarihte evlenen kızı Kateryna Buletsa'la (32) pazar alışverişine çıktı. Kızıyla birlikte yürüdüğü sırada dengesini kaybedip yere düşen Olena Buletsa'nın bileği kırıldı. Çevredekilerin durumu 112 Acil Çağrı Merkezine bildirmesi üzerine Buletsa ambulansla Özel Kemer Yaşam Hastanesine götürüldü. Burada iddiaya göre, sadece röntgen ve alçıya bin 680 dolar (günün kuruyla 44 bin 555 TL) fatura kesildi. Buletsa ve kızı bu parayı ödeyip evlerine döndü. Faturayı gören damadı Şeyhmus Doğan hastaneye gidip faturaya hastane çalışanları ve yetkililerine tepki gösterip itiraz etti. Olaydan bir gün sonrası ise 850 dolar geri yatırıldı. Hala olayın şokunda olan aile, paranın bir bölümünün geri yatırılmasına rağmen 800 doları fazla bulduklarını savundu.

Kazaya karışan ehliyetsiz sürücü ve motosiklet sahibine 27 bin 460 TL ceza Kazaya karışan ehliyetsiz sürücü ve motosiklet sahibine 27 bin 460 TL ceza

"RÖNTGEN ÇEKİLDİ, CERRAH KOLU DÜZELTTİ VE BİR ALÇI UYGULADI"

Bileği kırılan kadının kızı Kateryna Buletsa, olayı şu sözlerle anlattı:

"Cuma günü annemle çarşıya gittik. Sebzelerin yanında çok su vardı. Annem kaydı ve düştü. İnsanlar yardım etti, ambulans çağırdı. Ambulans geldiğinde sigorta olup olmadığını sordular. Ne yazık ki yoktu. Ukrayna'da bir savaş var. Şimdi yaşamak zor. Hangi hastaneye götürüldüğümüzü bilmiyordum. Orada doktorlar tıbbi bakım sağlamaya başladı. Ücretsiz olmadığını söylediler. Başka bir kliniğe gidelim dedim. Doktor 'Türkiye'nin her yerinde pahalı' dedi. Röntgen çekildi. Cerrah kolu düzeltti ve bir alçı uyguladı. Bin 650 dolarlık bir fatura çıkardılar. Sonra acilen ameliyat gerektiğini söylediler."

"850 DOLARINI GERİ YATIRDILAR"

Şeyhmus Doğan, “Hastaneye geldiklerinde sadece bir röntgen ve bu alçıyı yapıyorlar. Yatış yok, bıçak yok, ameliyat yok ve bin 650 dolar fiyat çıkıyor. Eşim devlet hastanesine gitmek istiyor, orası daha fazla para alır diyerek onu bu parayı ödemeye zorluyorlar. 44 bin 500 TL ödediler, 10 adet sargı bezi ve transfer. Ertesi gün ben gittim ve itiraz ettim. Polis çağırmamamı istediler. 850 dolarını geri yatırdılar. Kalan 800 dolar. Yine de bu alçıya 800 dolar verilir mi? Bu insanlar savaştan kaçtı, ben asgari ücretle çalışan birisiyim. Büyüklerimizin sesimizi duymasını istiyorum” diye konuştu.

Editör: DAMLA ERCİYAS