Keykubat döneminde Alanya'daki 'spor' makale oldu Keykubat döneminde Alanya'daki 'spor' makale oldu

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre temmuz-ağustos-eylül dönemini kapsayan 2023 yılının III. çeyreğinde turizm gelirleri geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 13,1 artarak 20 milyar 225 milyon dolar oldu. Turizm gelirinin yüzde 16,5'i Türkiye’yi ziyaret eden yurt dışı ikametli vatandaşlardan elde edildi.
GECELİK ORTALAMA HARCAMA 103 DOLAR OLDU
Ziyaretçiler, seyahatlerini kişisel veya paket tur ile organize ediyor. Bu çeyrekte yapılan harcamaların 14 milyar 644 milyon dolarını kişisel harcamalar, 5 milyar 580 milyon dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu. Türkiye’den çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2023 yılı III. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6,8 artarak 22 milyon 428 bin kişi oldu. Ziyaretçilerin yüzde 12'sini 2 milyon 687 bin kişi ile yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu. Bu çeyrekte Türkiye’den çıkış yapan ziyaretçilerin gecelik ortalama harcaması 103 dolar oldu. Yurt dışında ikamet eden vatandaşların gecelik ortalama harcaması ise 74 dolar oldu. Bu çeyrekte geçen yılın aynı çeyreğine göre spor, eğitim, kültür harcaması yüzde 33,3, konaklama harcaması yüzde 26,1, yeme-içme harcaması yüzde 24,6 artarken tur hizmetleri harcaması yüzde1,6 azaldı. 
EN ÇOK ZİYARET SEBEBİ GEZİ VE EĞLENCE 
Bu çeyrekte ziyaretçiler Türkiye’yi yüzde 76,2 ile en çok "gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler" amacıyla ziyaret etti. İkinci sırada yüzde 16,6 ile "akraba ve arkadaş ziyareti", üçüncü sırada ise ile yüzde 3 ile "alışveriş" yer aldı. Yurt dışı ikametli vatandaşlar ise Türkiye’ye yüzde 61,2 ile en çok "akraba ve arkadaş ziyareti" amacıyla geldi. Yurt içinde ikamet edip başka ülkeleri ziyaret eden vatandaşların harcamalarından oluşan turizm gideri, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde74,8 artarak 1 milyar 933 milyon dolar oldu. Bunun 1 milyar 491 milyon 933 bin dolarını kişisel, 441 milyon 848 bin dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu. Bu çeyrekte yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 43,7 artarak 2 milyon 978 bin kişi oldu. Bunların kişi başı ortalama harcaması 649 dolar olarak gerçekleşti. (Kaynak Turizmgüncel.com)
                                                                                                                       
                                                                                                            

Editör: DAMLA ERCİYAS