– Erkan Uysal

Merakla beklenen Ramazan'ın simgesinin fiyatı Alanya'da belli oldu Merakla beklenen Ramazan'ın simgesinin fiyatı Alanya'da belli oldu

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, 2023 Temmuz ayına kadar Antalya’da ne kadar fide ekildiğini açıkladı. Üreticilerin 20 Ağustos veya 5 Eylül’den itibaren domates, salatalık, biber, patlıcan yetiştirmeye başlayacağını hatırlatan Göktepe, “Hatta biraz yüksek kesimlerde üreticiler Kayabaşı, Hacıkerimler, Yeniköy’ün belli kısımlarda üretime başladı. Tarımda bölgemiz için devletin uzun soluklu kalıcı bir tarım politikası yok. Bu nedenle üreticilerden planlamasını, kendi üretim desenlerini oluşturarak üretim yapmasını istiyorum” dedi. 
“ÜRETİCİLERİMİZ EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALAMADI”
Antalya’da ekilen fide adet ve çeşitlerini de açıklayan Göktepe, “2023 yılı için Antalya’da üretimi yapılan domates fide sayısı 553 milyon 231 bin 571 adet. Domatesin bu kadar yüksek olması şundan kaynaklanıyor. Sanayi tipi domates bunun içinde. Sanayi tipi domatesi bunun içinden çıkardığınızda seralarda yetiştirilmek üzere 116 milyon 130 adet domates fidesi atılmış. Biberde sanayi tipi üretim var. Fideliklerde 242 milyon 606 bin 269 adet biber üretimi yapılmış. Salatalık üretiminde temmuz ayına kadar 54 milyon 819 bin 274 adet fide üretimi yapılmış. Patlıcan üretimi de 39 milyon 669 bin 708 adet fide üretimi yapılmış. Geçen yıl domateste istediğimiz sonucu alamadık. İsteğimiz en kaliteli üretimi yaptığınız için size teşekkür ediyoruz ancak fiyat politikasında bir kilogram domatesin maliyeti bu sezon 12 TL’ye kadar çıkıyor. Büyük çoğunluğu 10 TL dolaylarında gitti. Üreticilerimiz belki zarar etmedi ama emeğinin karşılığını alamadı. Salatalık üreticileri istediğini daha alabilir durumdaydı. Patlıcan üretimi domatese göre daha iyiydi. Bunun için salatalık üretimini domates üretimi ile kıyasladığımızda hemen hemen 2 buçuk katına yakın domates fazla fide üretimi var. Buna göre 8 dönüm seranız varsa bunun yarısına domates, yarısına salatalık üretimi yaparak devam edebilirsiniz. Planlamanızı homojen şekilde kendiniz oluşturabilirsiniz. Bayiler ya da fideliklerden talepte bulunurken fide siparişlerinizi buna göre vermenizi rica ediyorum” diye konuştu. 
“GEREKLİ TEDBİRLERİ ALIN”
Suların, yer altı kaynaklarının azaldığı dönemde olduklarını vurgulayan Göktepe, “Fideyi toprakla buluşturduğunuzda hem erimeye hem de yanmaya karşı bitkinin sağlıklı şekilde üretimine hava serinleyene kadar devam etmesi için bol su verilmesi lazım. Bunun için de gerekli tedbirleri imkan dahlinde almanızı rica ediyorum” ifadelerini kullandı. 
“YAĞ ORANI OLUŞMADAN HASAT YAPMAYN”
Avokado sezonunun başlayacağını da hatırlatan Göktepe, “Ağustosun sonunu bekliyoruz. Pazarları geziyoruz. Avokado ve mangonun daha değerli olması, üretimin daha sürdürülebilir olması için üreticilerden, avokado tüccarlarından, komisyonculardan rica ediyorum. Bunu pazarlarda görüyoruz. Yağ oranı, içerisindeki lif oranı oluşmadan, vitamin, mineral oranı yeterli değere gelmeden hasadını yapmayalım. Bunun denetim mekanizması bizde değil. Bunu sizin kendi vicdanınıza bırakıyorum. Çünkü avokado Alanya için yeşil elmasımız. Coğrafi işareti alınmış bu ürüne sahip çıkmamız lazım. Biraz daha bekleyerek tüketicilerimize en iyi şekilde üretilmiş avokadoyu bütün lif oranından yağ oranına kadar tükettiğinde keyif alacağı, sonrasında da keyif alacağı ürün sunmamız için hasada dikkat edin. Üreticiler kalıntı sorununa yeterince hassasiyet ediyor. Özellikle avokado açık alanda üretim yapılıyor. Güneş yanıklığı, ayrıca sudan kaynaklı sıkıntılar yaşanıyor. 6-7 yıl önce 160-170 metrede bulunan sondaj kuyularındaki suyu yer üstüne çıkarıp tarımla buluştururken, bugün 300 metrelere kadar indik ve bu seviyedeki sondajlarımız kuruyor. Dimçayı sulama hattının son aşamasın neticelenmesini devlet yetkililerinden istiyoruz. Özellikle ağustos, eylül ayı hem bitkinin sulanmasında verim payını alması için mutlaka doygunluk suyuna ulaşması lazım. Bunun için sulama çok önemli. İmkan dahilinde su sıkıntısı çekmeyen üreticilerin avokado ve diğer tropikal ürünlere 2 günde bir bir saatin üzerinde su uygulaması yapması lazım” dedi. 
“KOMŞUNUN SUYU VARSA PAYLAŞIN”
Tüm tedbirlere rağmen hala suyu kuruyan üreticiler olduğunu açıklayan Göktepe, “Bu hususta biz yan komşunun suyu varsa bunu paylaşarak 2 aylık süreci geçirmemiz lazım. Geçmiş dönemlerde tankerle de sulama yapmaya çalıştık. Taşıma suyla değirmen dönmediği gibi taşıma suyla tropikal ürünler ya da muz üretimi yapılmadığını gördük. Onun için 2 aylık süreç çok önemli. Hem ülke hem aile ekonomisinden kayıplar oluşmasın hem de avokadoda kayıplar yaşanmasın, diğer tropikal ürünler susuz kalıp zayi olmasın diye bunlar önemli” diye konuştu. Mango hasadını erken yapanları da uyaran Göktepe, hasat için daha bir buçuk ay olduğunu hatırlattı.