Alanya’da 1 dönüm salatalık maliyeti ve kazancı arasında uçurum var! Alanya’da 1 dönüm salatalık maliyeti ve kazancı arasında uçurum var!

Alanya’da son 2 yıl içerisinde kiralık ve satılık konut satışları zirveyi gördü. Altın çağını yaşayan gayrimenkul sektöründe bu nedenle emlakçı sayısı günden güne arttı. İlçede sayısız yeni emlak ofisleri açılırken, kayıt dışı emlakçılar da türemeye başladı. Bu durum sonucunda gayrimenkul sektörünün denetim noktası tartışma konusu haline geldi. Tüketici Hakları Derneği (THD) Başkanı Cemal Şencan, vatandaşların mağdur olmaması için emlakçıların denetlenmesi gerektiğini söyledi.
‘EMLAK OFİSLERİ DENETLENMİYOR’
Her köşe başında emlakçı olduğunu dile getiren Şencan, “Bir emlakçı bir evi kiraya verirken değer tespiti yapıyor mu mühendisleri var mı çevrecileri var mı, yok sadece ev sahibi ne derse onu yapıyor kendi payını alıyor işine bakıyor. Hiçbir sorumluluk almadan iş yapmaya çalışıyorlar. 1 aylık eğitimle emlakçı oluyorlar. Her sokakta 2 – 3 tane emlakçı var. Ne ev sahibini ne de kiracıyı düşünmüyorlar. Asgari ücretliyi düşünen yok elinden gelse kapının önüne koyacak. Bir masa, bir telefon, koltuk ve harita emlakçı oluyor. Ev sahibiyle sözleşme imzalıyor kiracıyla sözleşme imzalıyor sonra notere gidiliyor, 200 bin TL komisyon alıyor iki taratan da bunun bir vergisi var mı?” dedi.
‘GEREKLİ YAPTIRIMLAR UYGULANMIYOR’
Yeterlilik belgesi olmadan emlakçılık yapıldığını ve ilçedeki karmaşıklığın tüm yükünü vatandaşın çektiğini ifade eden Şencan, “Emlakçıların yeterlilik belgesi olması gerekiyor. Mühendisi, teknik donanımı olması lazım. Senede iki daire satsa asgari ücretlinin 10 senede kazandığını kazanıyor. Böyle bir şey olamaz. Her şey karmaşık ve vatandaşın omzunda. 2 bin TL’ye sözleşme yapılmış şimdi de yüzde 25 yeterli değil diye söylenmeye başladılar. Sosyal devlet anlayışı olsaydı bu kişilere gerekli yaptırımlar uygulanırdı ama yok. TOKİ sosyal konut üretmek için vardır ama yok. Vatandaşın parasıyla yaptığı evleri lüks yapıyor. Keşke adaleti uygulayan hakimler bunları göz önünde bulundursa. Çok yönlü sıkıştırılmış dar gelirli insanlar var maalesef hem devletin yanlış politikalarından dolayı hem de emlakçıların aç gözlülüğünden dolayı insanlar mağdur. Emlak sektörü çökmüş durumda” ifadelerine yer verdi.

Editör: DAMLA ERCİYAS