banner53

Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başhekim dayanmıyor

Hizmete başladığı 2017’den bu yana başhekimlik konusunda tartışmaların gündemi olan Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yine benzer olaylar yaşanıyor.

Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başhekim dayanmıyor

KHK MADDESİ GEREĞİ GÖREV YAPAMADI
Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başhekim konusunda istikrar sağlanamadı. Alanya Devlet Hastanesi’nde Çocuk Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İsmail Başaran’ın başhekimlik görevinden ayrılmasının ardından 2015’te yerine Dr. Tevfik Yazan geldi.  Temeli 2011 yılında atılan Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 2017 yılında açılması ile Alanya Devlet Hastanesi buraya taşındı. Yeni hastaneye geçilmesiyle başhekimlik görevine devam eden Dr. Tevfik Yazan, 25 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayınlan KHK/694 Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 190. Maddesi’nde geçen “Eğitim ve araştırma hastaneleri başhekiminin eğitim görevlisi tabip veya tıp alanında doçent veya profesör unvanlı tabip olması… gerekir.” maddesi gereği görevden alındı. 
GÖREVİNDEN OLDU AMA  AKLANDI
Yazan’ın yerine Ocak 2018’de Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi olarak Alanya Tıp Fakültesi eski dekan vekili  Prof. Dr. Bülent Adil Taşbaş göreve başladı. Ancak Taşbaş, Ekim 2018’de gerçekleştirilen FETÖ/PDY operasyonu ile görevden alındı. Operasyonun ardından süren 5 günlük sorgusundan sonra tutuklanan Taşbaş, bir süre sonra tutuksuz devam eden yargılama sonucunda aklandı. 
LAKADAMYALI SÖZLEŞMEYİ YENİLEMEDİ
Bir süre başhekim vekili olarak Uz. Dr. Nadir Aldemir’in görev yaptığı hastanede Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Davran Çiçek, Mart 2019’da asaleten başhekim olarak atandığı belirtildi, ancak Eylül 2019’da Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı, başhekimlik görevine asaleten başladı. Lakadamyalı, 14 Aralık 2021’de biten sözleşmesini yenilemeyerek başhekimlik görevinden ayrıldı. 
ETLİ’NİN GÖREVDEN ALINMA NEDENİ ŞAŞIRTTI
Lakadamyalı’nın ardından Başhekim Vekili olarak göreve başlayan Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Etli ise dün sabah saatlerinde görevinden alındı. Etli’nin görevden ayrılma nedeninin sürdürdüğü bir soruşturmadan dolayı olduğu öğrenildi. Etli,  İdari ve Mali Hizmetler Müdürü ile ilgili bazı iddiaları araştırmak üzere önceki dönem Başhekim Lakadamyalı tarafından görevlendirildi ve soruşturma dosyasına muhakkik olarak atandı. Etli’nin muhakkik görevi ile sürdürdüğü soruşturma neticesinde İdari ve Mali Hizmetler Müdürü, Sağlık Bakanlığı tarafından görevden alındı. 
Yaşanan bu sürecin ardından Etli de soruşturma yaptığı gerekçesi ile başhekim vekilliği görevinden alındı. Türkiye’de emsali görülmemiş bu olayda muhakkik görevi nedeniyle hakkında ceza puanı olmamasına rağmen Etli’nin görevine son verilmesi şaşkınlık yarattı. 
YENİ BAŞHEKİM VEKİLİ ÖZTÜRK OLDU 
Bir ay gibi kısa bir süre sonrası Etli’nin görevden alınmasıyla gözler hastanede yeni başhekimin kim olacağına çevrildi. Dün akşam saatlerinde Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Alper Öztürk’ün başhekim vekili olarak atandığı öğrenildi. Asaleten başhekim olarak ise kimin görevlendirileceğine ilerleyen süreçte karar verileceği aktarıldı. 
AVUKATLARDAN AÇIKLAMA: HUKUK ORTADAN KALKTI!
Etli’nin avukatları Yusuf Pakır ve Tutku Acar, açıklamalarda bulundular. Etli’nin iş akdinin feshedilme gerekçesinin 14.01.2022 tarih 999 karar numaralı evraka göre ‘İdarecilerin arasındaki husumetlerden hastanenin zarar görmemesi ve hatta kendilerinin adli ve idari soruşturmalara muhatap olmamaları açısından’ şeklinde açıklandığını belirten avukatlar açıklamasında şu ifadelerde bulundular: 
“Fesih gerekçesi hukuka aykırı olup, bu konuda müvekkil yasal yollara başvuracaktır. Bir kamu yöneticisinin görevi gereği tespit ettiği hususlara idari yönden gereğini yapması adli yönden de ihbarda bulunması kanuni zorunluluktur. Görevinin gereğini yerine getiren müvekkilimizin sözleşmesinin bu nedenle ‘iki idareci arasında husumet olması’ gibi hukuk mantığı ile bağdaşmaz bir gerekçe ile feshedilmesi hukukun ortadan kaldırılması anlamına gelmektedir. Bu mantıkla bütün kamu yöneticileri gördüğü yanlışlıklarla ilgili görevini yerine getirmekten çekinecek ve kamu hizmetlerinde de aksaklık meydana gelecektir.” – Kemal Cengiz

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eyvah Eyvah 4 ay önce

Bu Etli denilen arkadaş sınavla mı geldi bu makama birilerinin takdiriyle geldi birilerinin takdiri ile gitti. O makama oturan kişi hiç değilse edebi ile gitmeyi bilmeli. Avukatmış mahkemeymiş güldürmeyin