Baharın gelmesiyle Alanya çiçek bahçesine dönüşüyor Baharın gelmesiyle Alanya çiçek bahçesine dönüşüyor

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, Alanya'nın Gözleri isimli 'Eyes of Alanya' fotoğraf yarışması hakkında bilgiler verdi. Turizm sezonunu da değerlendiren Dahaoğlu, "2024 yaz sezonu için beklentimiz yüksek, duyumlarımız olumlu" dedi. TRT Radyo'nun canlı yayın konuğu olan Mehmet Dahaoğlu, önce 'Eyes of Alanya' fotoğraf yarışması hakkında açıklamalarda bulundu. Dahaoğlu, “ALTAV olarak, Alanya’yı uluslararası platformlarda temsil ediyoruz. Alanya sürekli yenilenen ve her mevsimi farklı güzellikler içeren bir şehir. Her Alanyalının ve her misafirin, kendi gözünden Alanya’yı nasıl algıladıklarını görmek istedik. Farklı kültürden insanlar, bizim göremediğimiz güzellikleri de fark edip fotoğraflayabiliyor. Herkes kendi Alanya’sını fotoğraflarla ortaya koyabilsin diye bu yarışmayı 2020 yılında başlattık. Pandemiden dolayı 1 yıl ara verdiğimiz yarışmayı 2022 yılında tekrar düzenledik. Gördük ki ilgi artıyor, fotoğraf kalitesi de yükseliyor. Yıllarca devam ederek geleneksel bir yarışma olmasını arzuluyor, fotoğraf sanatına ve Alanya’ya değer katacağını düşünüyoruz. Eyes of Alanya, bir şekilde Alanya’da bulunmuş herkesin katılabileceği bir yarışma. Fotoğraf sanatçılarını da bu yarışma vasıtasıyla  desteklemek istedik. Alanya'yı uluslararası platformlarda temsil edebilecek nitelikte, yeni ve kaliteli fotoğraf ihtiyacımızı da karşılayan bir kaynak oldu bu yarışma. Yarışma bu hedefler doğrultusunda her yıl farklı bir konsept ile düzenleniyor. Bu yılın teması “4 Mevsim Alanya” idi. Bu yıl yarışma 2 bin 850 üzerinde kişinin katılımıyla 8 bin 950 üzerinde fotoğraf ile tamamlandı. Sonuçlar, Alanya'da her yıl kurulan yeni yıl pazarında açıklanacak. Ne kadar çok fotoğraf çekilirse, sosyal medyada paylaşma oranı da artıyor. Tanıtımın artık dijital ortamda daha güçlü yapıldığını düşünürsek bu yarışma için paha biçilmez bir tanıtım aracı diyebiliriz” dedi. 
“ŞEHRİMİZİ TANITMA ÇABASINDAYIZ”
ALTAV olarak yarışmanın gelecekte de devam ettiklerini vurgulayan Dahaoğlu, “Birbirinden farklı etkinliklerle şehrimizi tanıtma çabasındayız. Turizm fuarlarında temsil, reklam ve halkla ilişkiler çalışmaları, basın ağırlamaları, farklı ülkelerdeki popüler sanatçıların klip çekimleri, çeşitli ve dünyaca ünlü seyahat ve eğlence programlarının Alanya versiyonlarını çektirmek, tüm sosyal medya platformlarında Alanya tanıtımı yapmak gibi etkinliklerimiz var” diye konuştu. 
“TATİL YAPARKEN PARA KAZANIYORLAR”
Yarışmalar ve etkinliklerin Alanya'nın farklı yaş ve ilgi alanlarına sahip kitlelerce tanıtılmasına yardımcı olduğunu söyleyen Dahaoğlu, “Sanattan ve hayattan zevk alan, yılın birçok zamanında seyahat eden, kültürlere ilgi duyan kitlelere ulaşmamızı sağlıyor. Alanya’nın saklı güzelliklerini keşfetmemize de yardımcı oluyor. Hiç fark etmediğimiz mekanlar ve doğal ya da tarihi varlıklar görebiliyoruz fotoğraflarda. Ayrıca tatil yaparken para kazanma fikri herkesin hoşuna gidiyor” ifadelerini kullandı. 
“SEKTÖRÜ 2 SEZONDUR TOPARLANMA SÜRECİNDEN GEÇTİK”
Alanya turizmi ve beklentiler hakkında açıklamalarda bulunan Dahaoğlu, “Alanya turizm kapasitesini her geçen yıl artıran bir belde. Çok farklı pazarlara hitap ediyor. Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle çok fazla yerleşik misafir alan bir bölge. Sadece sezonda değil, tüm yıl boyunca 120 farklı ülkeden insan ağırlıyoruz. Yerleşik misafirlerimiz başta turizm sektörü olmak üzere birçok iş kolunda faaliyet gösteriyor. Pandemi sırasında büyük yıkım yaşayan turizm sektörü 2 sezondur toparlanma sürecinden geçti. Dünyadaki her gelişmeden etkilenen bir sektör olduğu için umuyorum ki önümüzdeki aylarda olumsuz gelişmeler yaşamayız. Zira 2024 yaz sezonu için beklentilerimiz yüksek, duyumlarımız olumlu” dedi. – ALTAV / Bülten

Editör: DAMLA ERCİYAS