Kaymakam Ürkmezer Alanya’daki okul müdürlerine seslendi Kaymakam Ürkmezer Alanya’daki okul müdürlerine seslendi

Akdeniz Bölgesi’nde yaşanan nitelikli ve kalifiye personel gereksinimi tüm turizm bölgelerinde dalga dalga yayılırken, konaklama sektörünün de bu durumdan olumsuz etkilenme oranı her geçen gün artarak devam ediyor. Özellikle sahil turizminde sezonun 6 ay ile sınırlı olması nedeniyle sektöre olan ilgi hızla düşmekte. Ekonomik nedenlerle ayakta durmak zorlanan sektör çalışanlarının özellikle son dönemde 12 ay boyunca çalışabilecekleri farklı iş kollarına geçiş arayışları devam ediyor. Akdeniz ve Ege'de olduğu gibi Kuzey Ege'deki otellerde de aynı sorunların yaşandığı belirtildi.
HAKAN HALİT YENİ DE KATILDI
Çanakkale Ayvacık Asos Otelciler Birliği Başkanı aynı zamanda Asos Dove Otel'in de Yönetim Kurulu Başkanı olan Erdal Çakır öncülüğünde ve Asos Kervansaray Otel'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen sektörel toplantıda, yaşanmakta olan personel sorunu çeşitli boyutlarda görüşüldü. Toplantıya Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dinçay Köksal, Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörü Doç. Dr. Sercan Karav, MEYOK Koordinatörü ve Lapseki Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Engin Gür, Rektör Danışmanı Öğr. Gör. Mustafa İlker Gülcemal, Genel Sekreter Yardımcısı Tanju Güdük, Yapı İşler Daire Başkanı ve Genel Sekreter Yardımcısı Sinan Karabulgu, Asos Otelciler Birliği üyeleri, Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği (HOTED) Kurucusu, Onursal Başkanı, Başdanışmanı, Housekeeping Eğitmeni Hakan Halit Yeni, Akdeniz ve Ege bölgelerinde personel temini konusunda etkin olan Özak İnsan Kaynakları Yönetim Kurulu Başkanı Yaşa Özak katıldılar.
“ÇÖZÜM İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”
Yaklaşık 5 saat süren toplantıda, kalifiye personel sorunları başta olmak üzere, öğrencilerin sektöre yönlendirilmesi, sektörün öğrencilere ve üniversiteye katkılarının artırılacağı somut modeller, nitelikli staj ve iş başı eğitim süreçlerinin  geliştirilmesi, sektöre olan tercih edilirliğin artırılması yönünde yapılması gereken çalışmalar, atılması gereken adımlar detaylı bir şekilde tüm detaylarıyla değerlendirildi. Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, sektör temsilcilerini tek tek dinleyip sorunların çözümü için tüm paydaşlarla birlikte ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.
YENİ, ÜYELERİ FUARA DAVET ETTİ
Ege bölgesinde de üyeleri bulunan HOTED Onursal Başkanı Başdanışmanı Hakan Halit Yeni, "Emekçilerimizin sektörden kopuş nedenlerini ve sorunlarını kıymetli işverenlerimize başta olmak üzere, her yerde, her platformda anlatmaya devam edeceğiz. İlaveten Kuzey Ege'deki otelciler birliği başkanımızı, işverenlerimizi, Ege ve Kuzey Ege'de görev yapan üyelerimizi 16-19 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Antalya Otel Ekipmanları Fuarı’na ve standımıza davet ettik” dedi. – HOTED / Alanya Bülten