Alanya’da 2 bin işletmeyi denetlemek için düğmeye basıldı Alanya’da 2 bin işletmeyi denetlemek için düğmeye basıldı

Türkiye genelinde 11 olan housekeeping derneklerine bir dernek daha eklendi. Kuşadası Housekeeping müdürlerini tek çatı altında toplamak amacıyla Kuşadası Kat Hizmetleri Eğitim ve Dayanışma Derneği (KUŞHED) faaliyete geçirildi.  Seven For Life Otel'in ev sahipliğinde ve AQUA Fantsy Otel, Varol Tekstil, Çekin Üniforma, Ege Modern Lanudry, Kartem Lanudry, Prokan Buklet, Tuna Sevgi Dijital Tasarım, SFS Elif Fotoğraf Reklamcılık, Keskin Turizm'in destek ve katkılarıyla gerçekleştirilen KUŞHED’in kuruluş gecesine Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Derneği (KODER) Başkanı Tacettin Özden ve birçok housekeeping derneğinin de kurucusu olan HOTED Onursal Başkanı, Başdanışmanı Hakan Halit Yeni, Antalya Temizlik Hizmetleri Yöneticileri Derneği (ANTED) 
Başkanı Nurhayat Altay, Marmaris Housekeeping Eğitim Derneği (MAHED) Başkanı Ayla Yarıcı,  Bodrum Kat Hizmetleri Yöneticileri DERNEĞİ (KAHDER) Başkanı Zeliha Tunca, KUŞHED yönetimi üyeleri ve çok sayıda seçkin davetli katıldı. 
“ÇOK GURURLUYUZ”
Gecenin açılış konuşmasını KUŞHED Başkanı Şerife Çimen yaptı. Çimen, "Kuşadası’ndaki meslektaşlarımızı tek çatı altında toplayarak mesleğimize, meslektaşlarımıza ve sektöre katkı sağlamak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz dedi. KODER Başkanı Tacettin Özden de geceye destek veren firma sahipleri ve temsilcileri başta olmak üzere, davetlilere teşekkür etti.
“BÜYÜK BİR ELEMAN KRİZİ YAŞANIYOR”
Geceye konuşmacı ve onur konuğu olarak katılan Hakan Halit Yeni, işverenlere bir kez daha Çeşme'den çağrıda bulunup sert bir dille eleştirdi. Yeni, "20 yıldır her platformdan sorunları dile getirmekten tabiri caizse dilimizde tüy bitti ama değişen hiçbir şey yok. Hala lojman koşulları berbat durumda. Sosyal ve yasal haklar konusunda bir adım öteye gidemedik. Çalışma saatleri hala çok uzun. 5-6 ay kıskacından çıkamadık. Az adam çok iş mantığından çıkamadık, yemekhaneler ve personelin yaşam koşullarında bir değişiklik yok. Aksine daha da kötüye gidiyoruz. Kısacası gelinen noktada sektöre eleman kazandırmak için değil, terk etmeleri için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde büyük bir eleman krizi yaşanıyor. Kıymetli işverenlerimize Kuşadası'ndan bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Sürdürülebilirlikten bahsetmek için bir an önce hiç vakit kaybetmeden bir şeyler yapılması zorunlu hale gelmiştir. Emekçiye yatırım yapmak için neyi bekliyorsunuz? Bu sezon iyiden iyiye açığa çıkan personel açığı önümüzdeki sezon ve gelecek yıllarda çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalacağımızın açık bir göstergesi değil midir? Kaldı ki eğer bu konuda acil önlem alınmazsa yönetici kadroları yani çekirdek kadrolarınızı da kaybedeceğinizden hiç şüpheniz olmasın” diye konuştu. Yeni, ayrıca Türkiye Housekeeperlar Federasyonu’nun kurulması için çalışmaların devam ettiğini söyledi.
“ELİMİZDEN GELEN DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”
Gecede konuşan KODER Başkanı Tacettin Özden de, “Sıkıntıların farkındayız. Gelinen noktanın maliyetler başta olmak üzere çeşitli sebepleri bulunuyor. Sezonun kısa olması eleman kaybındaki en büyük nedenlerden biri.  Eldekileri tutup, yeni yüzler kazanmak için Türkiye Otelciler Birliği ve TÜROFED olarak elimizden gelen tüm çalışmaları yaptık. Devletin emekçiler konusunda desteği şart.  Ayrıca KUŞHED’in çalışmalarına destek veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından geceye destek veren sponsor firmalara ve HOTED Onursal Başkanı Yeni'ye emekçilere ve derneklere yönelik vermiş olduğu emek ve yapmış olduğu mücadelelerinden dolayı KUŞHED yönetimi ve üyeleri adına başkan Çimen tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. – HOTED Alanya Şubesi / Bülten

Editör: DAMLA ERCİYAS