Bugüne kadar girişimcilik alanında çok önemli destekler vererek hizmet, ticaret, imalat ve bilişim alanlarda yeni işletmelerin kurulmasına, kurulduktan sonra da bu işletmelerin geliştirilmesine ve sürdürülebilirliklerine katkı sağlayan KOSGEB, girişimcilik desteklerini bugünkü şartlara göre tekrar güncelledi. Desteğin üst limitini 375 bin TL’den 2 milyon TL’ye çıkardı. Destek programı İş Kurma Desteği ve İş Geliştirme Desteği olmak üzere iki ana başlıktan oluşuyor:
İŞ KURMA DESTEĞİ
İş Kurma Desteği kapsamında girişimcilere yüzde 100 destek oranı ile geri ödemesiz olarak kuruluş ve personel desteği sağlanıyor. Gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 10 bin TL, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 20 bin TL tutarında kuruluş desteği veriliyor. Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda kuruluş desteğine 10 bin TL daha ilave ediliyor. Ayrıca destek kapsamında personel giderlerine de işletmenin vergi mükellefiyetinin devam etmesi şartıyla 3 yıl boyunca çalışanı olduğu her yıl için 1 aylık brüt asgari ücretin iş verene toplam maliyeti tutarı kadar destek sağlanıyor.
İŞ GELİŞTİRME DESTEĞİ

İş Geliştirme Desteği kapsamında ise girişimcilere 1,5 milyon TL üst limit dahilinde yüzde 80 destek oranı ile geri ödemeli olarak destek sağlanıyor. Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda destek üst limitine 150 bin TL daha ilave ediliyor.

DESTEKLENECEK GİDERLER NELER?
Destek kapsamında işletmenin personel giderleri, makine-teçhizat ve kalıp giderleri, yazılım giderleri ve hizmet alımı giderlerine (eğitim, danışmanlık ve yönderlik, belgelendirme, test ve analiz, pazarlama, tasarım, sınai mülkiyet hakları giderleri) destek sağlanıyor.
Detaylı bilgi için: https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/1231/girisimci-destek-programi (ALTSO/ Bülten)
[11:20, 27.05.2024] Gerçek Alanya Mehmet Al: Alanya'da 10 araç trafikten men edildi 

Alanya’da bayramda 3 milyon 834 bin TL yardım yapılacak Alanya’da bayramda 3 milyon 834 bin TL yardım yapılacak

Alanya'da jandarmanın yaptığı genel trafik uygulamasında 103 araca cezai işlem uygulanarak 10 araç trafikten men edildi. 
Mehmet AL
Alanya İlçe Jandarma Komutanlığı tarafında genel trafik uygulamaları yapıldı. Yapılan uygulamalarda 1013 araç kontrol edilerek 103 araca cezai işlem uygulandı. Uygulamada 10 araç trafikten men edildi.

Editör: DAMLA ERCİYAS