Gazipaşa için ikiz proje sözü verdi Gazipaşa için ikiz proje sözü verdi

Antalya Interfresh Eurasia Yaş Meyve Sebze Fuarı, yaş meyve sebze ihracatçısı firmaların yanı sıra ambalaj, lojistik, depolama, makine ve teknoloji firmaları ile müşterilerini Antalya ANFAŞ EXPO Center'da buluşturdu.  Fuarın açılış töreninin ardından Antalya Valisi Hulusi Şahin Akdeniz, Batı Akdeniz, Ege, Uludağ İhracatçılar Birliği,  Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) başkanları stantları gezdi. 
HEDEF 150 MİLYON DOLAR
Fuarı düzenleyen şirketin Genel Müdürü Murat Özer geçen sene fuarda katılımcı olarak 49 firma yer alırken, bu sene ise alt katılımcılarla sayının 140'ı bulduğunu kaydetti. Yaş sebze ve meyve ihracatının "bacasız endüstri" olduğunun altını çizen Özer, "Yaş sebze ve meyve Türkiye ihracatında büyük önem arz eden bir alan. Bu sene fuarda yaklaşık 100-150 milyon dolar civarında bir ihracat hacminin gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi. 
“ANTALYA TURİZM VE TARIM KENTİ”
Katılımcılara hitap eden Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Antalya'nın turizm kadar bir tarım kenti olduğunu ve yaş meyve sebze ticaretinin bölge ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti. 
“TARIMI DAHA İLERİYE GÖTÜRMELİYİZ”
ATB Başkanı Ali Çandır, “Sadece domates üreterek tarımı daha ileriye götüremeyiz. Yükte hafif pahada ağır ürünlere evirilmemiz gerekiyor. Özellikle tarıma hammadde, yarı mamul ürünler üretmenin yollarını bulmalıyız. Bu networkler bizi dünya piyasasına açacak. Katkı veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.
“TARIM YOK İSE PARANIZ ANLAM İFADE ETMİYOR”
Antalya ANFAŞ Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen ve 44 ülkeden katılımcıların yer aldığı fuarda konuşan Antalya Vali Hulusi Şahin, tarımın kritik öneme sahip bir sektör olduğu söyledi. Salgın, deprem, savaş, çatışma ve iklim krizinin en fazla sofraları etkilediğini belirten Şahin, "Yaşananlar, tarım yok ise paranızın bir anlam ifade etmediğini gösterdi. Artık tarım bir ticari meta konusu olmaktan çıktı. Bir milli güvenlik konusu halini aldı. Suyun yüzde 70'i tarım süreçlerinde kullanılmakta ve iklim değişikliğinden en fazla tarım etkileniyor” dedi. 
ALANYA’YI ANMEY TEMSİL ETTİ
Fuarda Alanya’nın ilk tropikal meyve paketleme tesisi olan MÜSİAD Alanya’nın sosyal sorumluluk projesi ANMEY de yer aldı. Avokado başta olmak üzere tropikal ürünlerin ebatlama, paketleme işleminin yapıldı. ANMEY standı ziyaretçilerin ilgisini çekti. ANMEY Global Tarım Müdürü Erkan Keklik’in bizzat katıldığı fuarda üretim ve pazarlama sistemi ile ilgi çeken ANMEY, Baltık ülkeleri başta olmak üzere özel ürünleri ihraç ederek Alanya ve ülke ekonomisine katma değer sağlıyor. ANMEY bu yıl için 300 ton avokado ihracatı hedefliyor. – Damla Erciyas