Alanya'da WhatsApp üzerinden dolandırıcılık Alanya'da WhatsApp üzerinden dolandırıcılık

AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Şerani Tavlı ile Alanya Ticareet ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Eray Erdem ikamet izni ve konutların kiraya verilmesi konusundaki kanun teklifi konusunda Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek ile birlikte önceki dönem Ticaret Bakanı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Muş ve AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler'i makamlarında ziyaret etti. Ziyaretlerde 1 Temmuz 2022’den bu yana gittikçe durma noktasına gelen ikamet izni konusunda sektörün beklenti ve talepleri gibi konular ele alındı.

"YASAKLARIN YARARDAN ÇOK ZARARI OLUR”

İki başkan ziyarette Antalya ve Alanya ile çevre ilçelerde ekonomisinin yabancı sermaye sayesinde ayakta durduğunu, bazı çevrelerin iddia ettiğinin aksine ev kiralarının yükselmesinde ikamet izninin olumsuz hiçbir etkisi bulunmadığına dikkat çektiler ve kısıtlama ile yasakların yararından çok zararı olacağını dile getirdiler. 

“TELAFİSİ OLMAYAN SOSYAL PATLAMA YAŞANABİLİR” 

Tavlı ve Erdem açıklamalarında, "İkamet izninin bir an önce kolaylaştırılmaması halinde bölgemizde küçük, büyük tüm işletmelerin ekonomik krize gireceğine, ekonomik çöküşlerin yanı sıra telafisi mümkün olmayan şekilde sosyal patlamaların da yaşanabileceği konusunda kendilerini bilgilendirdik. Şehrimizde ev alan yabancıların ortalama 4 dönemlik tatil sürelerini Alanya'da geçirmelerinin ülke ekonomisine de büyük katkılar yaptığını da ifade ederken, ev sahibi yabancıya ikamet verilmemesinin araba alan kişiye anahtar verilmemesi gibi açıklanamaz sonuçları doğuracağını altını çizdik" dediler. 

ÜLKEMİZİN GÜVENİRLİĞİ VE İTİBARİ ÇOK ÖNEMLİ

İki başkan son olarak şunları söylediler: "Ülkemizin yurt dışında itibarının ve güvenilirliğini sarsan bu durumun konut satışları başta olmak üzere tüm sektörlere ağır darbe vuracağı aşikardır. İlgi ve alakalarında dolayı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanımız Mehmet Muş ve AK Parti Gurup Başkanı Abdullah Güler'e teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dilerim. Alanya’mızın her sektörünün kaygılarını en üst düzeyde dile getirmeye destek isteyip, çözüm aramaya devam edeceğiz. Ziyarette ayrıca “Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına Dair Kanun Teklifi” ile ilgili taleplerimizi dikkate alarak bölgemizin gerçeklerine ve hassasiyetlerine uygun biçimde çalışmalarına yön veren Muş ve Güler'e teşekkürlerimizi ilettik ve konun teklifine ilişkin ayrıntılı raporumuzu da sunduk."  - ALTSO / Bülten

Editör: DAMLA ERCİYAS