Razgatlıoğlu’nun yarışı Alanya’da dev ekranda izlenecek Razgatlıoğlu’nun yarışı Alanya’da dev ekranda izlenecek

-    Erkan Uysal
Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Aylık Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Mehmet Kural’ın başkanlık ettiği toplantıda konuşan ALTSO Başkanı Eray Erdem, önce konutların kısa süreli kiralanması konusuna değindi. Erdem, “Merkezde ve beldelerde son 1 yıldır iyice dibe vurmaya başladı. Misafir sayısında müthiş azalma var. Burada konut alma, kiraya verme ya da yaşama talebi olan vatandaşların sayısındaki azalma kadar ülkenin ekonomik olarak da artık birçok bölgesi olarak bakıldığında yabancı misafir için pahalı ülke haline geldik. Bunun da sıkıntılarını özellikle bu yıl Alanya’da görüyoruz. Özellikle merkez noktalarda çarşı esnafında bunu bariz olarak görüyoruz. Otellerde misafir var ama bunların büyük bölümü de pahalılıktan dolayı dışarı çıkmayı tercih etmiyor. Çünkü insanlar kendi geldikleri ülkelerin fiyat ortalaması ile gerek yeme içme gerek tekstil, herhangi bir ihtiyaç noktasında baktığı zaman ülkemiz birçok kalemde Avrupa ülkelerinin fiyatının 2 katına ulaşmış durumda. Bunu belki önümüzdeki yıl konaklama tesislerinde de hisseder olacağız” dedi.

Eray Erdem En Çok Zararı 2
“GENELGE TALEP EDECEĞİZ”
İkamet konusuna da değinen Erdem, “Bu süreçte en büyük darbeyi alan sahil bölgeleri. Sahil bölgeleri içinde de en büyük darbeyi alan da Alanya. Alanya sahil bölgelerinde yerli ve yabancıların iç içe yaşadığı tek şehir. Turistler aslında buraya tatile gelmiyor. Bizimle birlikte yaşıyor. Bunları birdenbire ani bir düzenlemeye çekince esnafımız sudan çıkmış balığa döndü. Mahmutlar bitik vaziyette. Alanya merkez o durumda. Kısa süreli kiralama ile ilgili ilk gündeme getirilip komisyona getirilen kanun çıkmış olsaydı inanın bir tane yabancı kalmazdı. Olmayacak talepler vardı. Bunun bizim bölgemizde olamayacağını anlattık. Bununla ilgili düzenleme yapıldı. Onun yerine kat, yönetim planına işlenmesi denildi. Bu da yeni yapılacak projede mümkün. Eskilerle ilgili halen görüşüyoruz. Bununla ilgili gerekirse ek yönetmelik, genelge talep edeceğiz. Bu kanun yürürlüğe girdiği, genelge ile tebliğ edildiği andan önce yapılanları bundan muaf tutmakla ilgili tekrar rapor hazırlayıp gönderdim. Alanya merkezde yabancıları tutamazsak ilçe merkezinin ticareti bana göre bitti, bitmeye doğru gidiyor. Çünkü merkezde tesisimiz kalmadı. Ayakta duran tesislerin birçoğu fiziki, ticari ömrünü tamamlamış. O tesislere gelen müşterilerin harcama ortalaması Konaklı’nın bile çok altında. Ayakta olan, dolu olan tesisler yüzde 100 dolulukla geçirse bile şehir esnafına faydası artık eskinin yüzde 10’u civarında. Yeni misafirlere ihtiyacımız var. Bunun da olmazı ikamet, kiralama ile ilgili şartların bizim bölgemize uygun hale getirilmesi. Bununla ilgili çaba sarf ettik, ediyoruz. Bu sadece esnafın değil, şehrin tamamını ilgilendiren bir konu” diye konuştu. 
“FERİBOT İÇİN ROTA PLANLAMASI YAPACAĞIZ”
Anamur-Kıbrıs arasında feribot seferlerinin başlatılması konusuna değinen Erdem, “Anamur’un ticaret ve sanayi odası başkanı ile belediye başkanı geldi. Alanya Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik ile görüştük. Rota planlaması yapacağız. Önümüzdeki günlerde bir araya geleceğiz” ifadelerini kullandı.

Editör: DAMLA ERCİYAS