-Erkan Uysal 
Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim İş) Antalya 3 No'lu Şube 7. Dönem 1. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. ALTSO Konferans Salonu'nda düzenlenen genel kurula Birleşik Kamu İş Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Kürtül, Eğitim İş Genel Sekreteri Cengiz Sarıyer, Eğitim İş Genel Eğitim Sekreteri Suat Özkolay, Antalya 1 No'lu Şube Başkanı Sadık Acar, Alanya Şube Başkanı Hüseyin Zeybek ile sendikanın üyeleri katıldı. Divan oluşturulması ile başlayan genel kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Genel kurulda konuşan divan başkanı Birleşik Kamu İş Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Kürtül, "7 arkadaşımız yönetim kuruluna, 3 arkadaşımız denetleme kuruluna, 3 arkadaşımız da disiplin kuruluna seçilecek. Onlar sadece görev devralacak. Yükleri çok ağır olacak. O yüzden o kazanmıştır, diğeri kaybetmiştir noktasında değiliz. Bizim bölünmeye, parçalanmaya, bundan sonraki süreçte birbirimizin aleyhine çalışmaya hakkımız yok. Çünkü dün laiklik ne kadar tehlikedeyse bugün o kadar tehlikede. Dün emeğimiz ne kadar sömürülüyorsa bugün belki daha ağır koşullar bizi bekliyor. O yüzden mücadelemizi birleştirmek zorundayız" dedi.

"HEDEFİMİZ ÜLKE GENELİNDE PAZARLIK YETKİSİ"

Şube Başkanı Hüseyin Zeybek de, "Eğitim İş kitle ve sınıf sendikacılığının gereklerine odaklanmış, Atatürk'e ve devrimlerine yürekten bağlı, adalet, eşitlik, özgürlük gibi evrensel değerleri kendisine ilke edinmiş, savunduğu değerleri ile üyesinden yöneticisine kadar inançlı kadroları ile ülke çapında 140 binlere ulaştı. Alanya'da, Antalya genelinde yetkide ikinci yıl başarısını gösterdi. Hedefimiz öncelikle bütün temsilciliklerimizi yetkili yapmak, sonrasında ülke genelindeki pazarlık yetkisine ulaşmak. İlkemiz demokrasinin ve laik Türkiye Cumhuriyeti'nin koruyucu kalkanı olmaya devam etmek olacak" diye konuştu.

"EĞİTİM İŞ'Lİ OLMAK ÇOK ZORDUR"

Eğitim İş Genel Sekreteri Cengiz Sarıyer de, "Bugünlere gelmek öyle çok basit olmadı. Hepsinde bir alın teri, mücadele, emek vardı. Çok zor koşullardan gelindi. Bir avuç cumhuriyetimizin devrimci, aydınlık yüzlü öğretmeni kıvılcım yaktı. Bu kıvılcım bugün kor ateşe döndü ve ülkemizin birçok kentinde yetkiyle tanıştı. Bu süreçte ilk ayrılığımızda her okulda önümüze barikat kuranlar bugün bizimle birlikte eylem yapma isteminde bulundu. Ergenekon, Balyoz süreçleri yaşandı. Hatta 15 Temmuz'da cadı avına çıkılmıştı. Eğitim İş'li olmak gerçekten çok zordur. Çünkü Eğitim İş'li olmak günümüzün hınzır paşalarına karşı Pir Sultan Abdal olmayı, günümüzün Bolu beylerine karşı Köroğlu olmayı gerektirir" ifadelerini kullandı.

Alanya protokolü misafirleri karşıladı Alanya protokolü misafirleri karşıladı

"ÖĞRETMENLER HER ZAMAN HALKA KOŞMALI"

Eğitim İş Genel Eğitim Sekreteri Suat Özkolay da, "Eğitim İş evrensel sol değerler ile Atatürk ilke ve devrimlerini bir potada anlayışla benimsemiş, laik, demokratik, bilimsel ve karma eğitimin yegane savunucusu oldu. Biz eğitim çalışanlarının görevi sadece okullarda değil, Ulu Önder'in sözünden anlayacağımız gibi öğretmenler her zaman halka koşmalı, halk ile bütünleşmeli. Halk öğretmenin sadece alfabe öğreten bir varlık olmadığını anlamalı" dedi.

"BİRBİRİMİZLE UĞRAŞMAYA BAŞLADIK"

Antalya 1 No'lu Şube Başkanı Sadık Acar da, "Biz hem yetkili hem de etkili sendika olma hedefini ortaya koymuştuk. 2023'te Alanya, Akseki, Kepez, Muratpaşa, Kemer, Kaş, bunun yanında Antalya İl Milli Eğitim'de yetki aldık. Amacımız yetkili sendika olduktan sonra etkili sendika olmaktı ama maalesef 10 Kasım'dan itibaren etkili sendika olmaktan daha çok birbirimizle uğraşmaya başladık. Sendikamızda emeğin en yüce değer olduğu, hukukun üstünlüğünün yaşandığı, dayatmayla değil, okul temsilcisinden tutun üyenin, temsilciliklerin, şube yönetimlerinin dikkate alındığı yönetimlerin oluşmasını temenni ediyorum” diye konuştu. Yönetim kurulu raporu ve mali bilançonun okunarak oy birliği ile kabul edilmesinin ardından üyeler kürsüye gelerek konuşma yaptı. Ardından oy kullanma işlemine geçildi. Oy kullanmanın saat 17.00’de sona ermesinin ardından sayım işlemine geçildi. Yapılan sayım sonucunda yönetim kurulu, disiplin kurulu, denetleme kurulu ve üst delege üyesi seçilen isimler şöyle:

YÖNETİM KURULU

Çiğdem Dündar Saadet

Elif Ulusoy

Murat Yetkin

Hüseyin Zeybek

Erdal Bilgili

Semih Galip Biyaz

Evrim Çağlar Irmak

DİSİPLİN KURULU 

Özgür Özel

Onur Kansu

Mehmet Korkmaz

DENETLEME KURULU

Zühre Üçgül

Özgür Cam

İsmail Çelik

GENEL MERKEZ DELEGELİĞİ

Samet Özalp

Hüseyin Zeybek

Erdal Bilgili

Şafak Erdoğan

E¦˜T˜m ˜Ž Genel Kurula G˜tt˜ 2

Editör: DAMLA ERCİYAS