Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Genel Başkanı Gaye Coşkun şunları söyledi: 10 Ocak 1961, geniş haklar elde ettiğimiz bir gündü ve  o günlerde dönemin gazetecileri anlamlı eylemler yapmıştı. Böylesi anlamlı adımlar ve dayanışmalarla elde ettiğimiz hakları kullanma açısından çok ciddi sorunları birlikte yaşıyoruz…

Günümüzde “Çalışan Gazeteciler Bayramı” ülke genelinde  “10 OCAK GAZETECİLER DAYANIŞMA GÜNÜ” olarak fiilen kutlanıyor.  Resmi  olarak da tanınmasını bekliyor ve umut ediyoruz. 

Günümüzde tüm basın sektöründe çalışanları rahatsız eden ve ciddi kaygılara yol açan  sorunlar ve geri alınan haklar nedeniyle bugünü  “Çalışan Gazeteciler Bayramı” değil “dayanışma günü” olarak kutluyoruz.

Bugünün vesilesi ile bir kez daha yeni basın yasası derhal düzenlenmeli,  gerçek gazetecilerin hakları korunmalı,  halen yaşadığımız çok ciddi ve  kaygı verici sorunların ortadan kalkması için acilen “Gazetecilik Meslek Yasası" günümüz koşullarıyla,  özellikle  teknolojinin de dikkate alınarak düzenlenmesini gerektiğini ifade ediyoruz. 

Yeni uygulamalarda   yerel  gazetelerin kurduğu internet haber siteleri başta  olmak üzere tüm internet haber siteleri için ağır koşullar içermektedir. Bu koşulların çok acil gözden geçirilerek yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. İnternet sitelerinde çalışanların Basın kartı sorunu acilen çözümlenmelidir.

Dilek ve temennimiz; dile getirmeye çalıştığımız   ve diğer kaygı veren tüm konuların çözümlenmesiyle “Çalışan Gazeteciler Bayramı” değil “Dayanışma günü” nü hep birlikte kutlayabilmemizdir.

Tüm meslektaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.

Alanya’da akaryakıt alan sürücüyü 141 bin TL zarara soktular Alanya’da akaryakıt alan sürücüyü 141 bin TL zarara soktular

Gaye Coşkun 
AGC Başkanı 
AGF Genel Başkanı

Editör: DAMLA ERCİYAS