Mehmet AL

Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirilen davanın dördüncü duruşmasına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı ve mağdur lise öğrencisi A.A’nın ailesi, Alanya Kadın Haklarını Koruma Derneği’nin temsilcileri katıldı. Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı duruşmada tutuksuz yargılanan İngilizce öğretmeni K.D. Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirilen davanın dördüncü karar duruşmasında 4 yıl hapis cezasına ve yurt dışına çıkış yasağına çarptırıldı. 
“DİĞER KİŞİLER ÜZERİNDE BASKI KURUYORDU”
Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasında konuşan mağdur lise öğrencisi A.A.’nın avukatları K.D’nin en yüksek cezaya çarptırılmasını talep etti. A.A’nın avukatı, “K.D.’nin öğrencileri ve eşi tarafından alınan ifadeler doğrultusunda baskıcı olduğu ve diğer kişilere baskı uyguladığı görülüyor” dedi.
“MÜVEKKİLİM İHRAÇ EDİLDİ”
Sanık avukatları da bildirilen tanıkların dinlenmediğini, bireysel araştırma yapılmadığını söyledikleri savunmalarında, K.D.’nin güvenliğiyle ilgili şüphelerinden dolayı mahkemeye iştirak etmediğini belirtti. Sanık avukatları, “Her duruşmaya 40-50 kişi geliyor. Müvekkilim bu yüzden mahkemeye gelemiyor. Meslekten ihraç edildi. İdari yargı süreci sürüyor. Sosyal medyada insanlar mahkemeye çağrılıp müvekkilime hakaret ediliyor. Müvekkilimizin beraatine karar verilmesini ve adli kontrol şartının kaldırılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.  

Alanya Belediye başkan vekilleri belli oldu  Alanya Belediye başkan vekilleri belli oldu 

OLAYIN GEÇMİŞİ

Olay, lise son sınıf öğrencisi A.A.'nın Alanya’da bulunan bir okulda ve özel derslerde İngilizce öğretmeni K.D. tarafından maruz kaldığı cinsel istismar iddiaları üzerine başlamıştı. A.A. mahkemede verdiği ifadesinde Eylül 2021 tarihinden itibaren öğretmeni K.D.'nin kendisine sarılarak ve dudağından öperek fiziksel tacizde bulunduğunu ve bunlar gerçekleştiği tarihlerde henüz 18 yaşından küçük olduğunu belirtmişti. Gelişmeler üzerine polis ekiplerince gözaltına alınan K.D., Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nde savunma yapmıştı. Ancak hakimlik Sanık K.D.’nin kaçma ve delilleri karartma şüphesine dikkat çekerek 22 Şubat 2023 tarihinde 'Çocuğun Nitelikli Cinsel İstismarı' suçundan tutuklanmasına karar vermişti. K.D., çıkarıldığı ilk mahkemede ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.