Antalya'da su kaynakları her geçen yıl azalıyor Antalya'da su kaynakları her geçen yıl azalıyor

İlçelerin altyapı sorunlarını gidermek için gece gündüz çalışmalarını aralıksız sürdüren Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü Alanya’nın Demirtaş Mahallesi’nin de adeta kangren haline gelen foseptik sorunu için düğmeye bastı. Projenin çizilmesi, etüt ve planın çalışmalarının tamamlanmasının ardından 40 kilometrelik kanalizasyon altyapısı için çalışmalar başladı. 
DENİZ KİRLİLİĞİ DE ÖNLENECEK
ASAT Kanalizasyon Dairesi Başkanı Necdet Erol Demirtaş Mahallesi’nde 100 milyon TL yatırım bedelli bir proje ile 40 kilometrelik kanalizasyon hattı yapımına başladıklarını söyledi. Erol, “Yıllardır kangren olan bir sorunu ortadan kaldıracağız. Çevre sağlığı ile ilgili şikayetlere son vereceğiz. Halkımızın konforlu ve rahat bir ortamda çalışması için çaba sarf ediyoruz. Foseptikler sık sık taşmaktaydı. Halkımızın bir an önce kanalizasyona kavuşma isteği vardı. Etüt ve planını yaptık. Şu anda da çalışmalarımız başlamış durumda. Derelerden deşarj olan atık sular denizleri kirletiyordu. Deniz kirliliğini de önleyeceğiz. Arıtma tesisin çıkışını da deniz deşarjı ile bertaraf edeceğiz” dedi. 
FOSEPTİK SORUNUNA KALICI ÇÖZÜM
Demirtaş Mahalle Muhtarı Mustafa Doğrul da mahallede kısa sürede artan yapılaşmanın ardından sıkıntıların artmaya başladığını belirterek, “Foseptikler doluyordu, mahalleli de şikayet ediyordu. Günlerce akıp koku yapıyordu. Tarihi sorunumuz ASAT’ın bu çalışmasıyla tarih olacak. Muhittin Başkan’ımıza teşekkür ediyorum. Sorunumuzu anlattık, sesimize kulak verdi ve ASAT çalışma başlattı. Mahalle halkıma da sesleniyorum. Toz olacak, toprak olacak, biraz sıkıntı yaşayacağız ama bazı iyi projelerin böyle sorunları oluyor. Sonunda kalıcı bir çözüm olacak” diye konuştu.  
EBEDİLİK YATIRIM OLDU
İshaklı Mahallesi’nin eski Muhtarı Mehmet Bekiroğlu da “Yapılan bu çalışmayla Demirtaş Mahallemizin kanalizasyon sorunu ortadan kalkacak” diyerek şöyle konuştu: “Bizim burası 1992’de belediye oldu. Sonra Büyükşehir Yasası çıktı. Büyükşehirden sonra yetkiler alındı. Büyükşehir Yasası’ndan sonra burada birden bir yerleşim patlaması oldu. Altyapısı olmadan evler yapıldı. Muhittin Başkan kanalizasyon çalışması başlattı. Bu hizmet olmasaydı bizim burayı pislik götürürdü. Çok güzel ebedilik bir yatırım. Sebep olandan Allah razı olsun.” – Antalya Büyükşehir Belediyesi / Bülten

Editör: DAMLA ERCİYAS