Cuma Pazarı Projesi hakkında yapılacak yenilikleri aktaran Başkan Yücel, pazarcı esnafına müjdeler verdi. Mevcut Pazar alanının kullanım konforunun artırılarak devam edeceğini belirten Yücel, ayrıca pazarı minibüs durağının olduğu alana kadar büyüteceklerini söyledi. Sırasıyla Otopark, dolmuş durağı düzenleme ve pazar alanını genişletme amaçlarının olduğunu vurgulayan Yücel, pazarın yarı açık, yarı kapalı olacağını ve dolmuş duraklarının yer altına alınması ile oluşacak yeni alanla en az 5 bin metrekarelik pazar alanı daha kullanılabileceğini ifade etti.

Alanya Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Alanya Belediye Başkan Adayı Adem Murat Yücel’in vizyon projesi Alanya Kapalı Otopark, Pazar Alanı, Sinema ve Dijital Kütüphane Projesi ile ilgili son aşamaları aktardı. 31 Mart 2024 yerel seçimler sürecinde katıldığı canlı yayın programında soruları yanıtlayan Başkan Yücel, Cuma Pazarı Projesi’nde pazarcı esnafını sevindirecek yenilikler olduğunu belirtti.

“HİÇ KİMSE DENİZDEKİ BALIĞIN PAZARLIĞINI YAPMASIN”

Devam etmekte olan proje hakkında siyasi rakipleri tarafından yapılan eleştirilere de yanıt veren Yücel, “Hiç kimse denizdeki balığın pazarlığını yapmasın. Bizim Cuma Pazarı ile ilgili çok daha planlamalarımız var. Cuma Pazarı çok güzel bir mega proje. 26 yıllık davası olan bir yerin 1,5 yıl içinde davalarını bitirdik, tapularını aldık. Yolların da içerisine katılan, 11 bin metrekarelik taban alanı olan bir otopark alanı ve pazar alanlarını oluşturduk. 10 TL gibi sembolik bir bedelle araçlar park edilebiliyor. Ben göreve gelmeden önce 1 kapalı otopark vardı. Şimdi 5 tane kapalı otopark yapıldı” dedi.

Alanya’da 140 pazarcı kura dışı kaldı Alanya’da 140 pazarcı kura dışı kaldı

PROJENİN DEVAMI VAR

Projelerin devamı olduğunu vurgulayan Yücel, “Alanya’da o şekilde yapılan ne bir kurum ne o şekilde özel sektörün bir inşaatı var. O inşaata neler harcandığını, nelerle mücadele edildiğini, yeraltında çıkan suyun Alanya’daki yağmur drenaj hatlarının 3-4 katı olduğunu bile bilerek bazı nemalanma isteyenler olabilir. Bu siyasetin mayasında var ama hiçbir zaman böyle bir siyasetimiz olmadı. Olamaz da. Hiçbir şey zoruma gitmedi ama burası yıkıldı deyip de tüm devlet ve özel hastaneleri arayıp da ne kadar ambulans varsa gönderin denilen günü de hiçbir zaman aklımdan, hafızamdan silmeyeceğim. Yağmur yağmış, sadece tabliye kaymış. O günleri de gördük.

Orası sadece bir otopark değil. Fuar alanı olarak da kullanıldı. Ne kadar sağlıklı bir kullanım alanı olduğu da görüldü. 250 pazarcının bulunduğu alanda bir sıkıntı yok. Sadece köşelerdeki pazarcılardan bir talep var. Bu zamana kadar 4 tane Pazar alanı oluşturduk. Hiçbirisini çavuş – ahbap ilişkisi ile değil, kura ile çekildi” şeklinde konuştu

DOLMUŞ DURAĞINA KADAR GENİŞLEYECEK

Yücel, “Mevcut pazar alanının kullanım konforunu artırarak devam edeceğiz. Ayrıca pazarı minibüs durağının olduğu alana kadar büyütüp havalandırma, aydınlatmalarla daha sistemli olarak kapalı otoparkı oraya yayacağız. Dolmuş duraklarını yer altına indirip meydana dönüştüreceğiz ve orada da pazarcılara destek amaçlı çözümler üretmeye çalışacağız. Pazar alanı dolmuş duraklarının olduğu yere kadar büyüyecek. En az 5 bin metrekarelik pazar alanı olarak o bölgeyi de kullanacağız.

Amaçlarımız sırasıyla katlı otopark, dolmuş duraklarının düzenlenmesi, pazarın belli bir kısmını o bölgeye taşımak. Cuma pazarı yarı açık yarı kapalı olacak, daha da büyüyecek. Köşelerde kalan esnafımız daha rahat edecek. Yüzde 95 gibi kamulaştırmaları bitti, belediyenin üzerine tapular geçti. Biz sadece bugünü değil, gelecek yılların hesaplarını da yapıyoruz” ifadelerini kullandı. – Kemal Cengiz

Editör: KEMAL CENGİZ