– Erkan Uysal 
Alanya Balık Hali esnafı piyasada yaşanan durgunluktan dolayı şikayetçi. Yaşanan durgunluğun sebebine anlam veremediğini ifade eden esnaf vatandaşların balıktan uzak durduğunu söyledi. 

Balık hali esnafından Riyad Dinçer, “Çok sıkıntıdayız. Satışlar maalesef düşük. Bu durum kermeslerden kaynaklanmış olabilir. Balık haline giren yok. Geçen hafta biraz hareketlilik vardı. Mutlu olduk ama bu hafta yine hüzünlüyüz. Sanki cenaze var. Balık halinde müşteri yok. Fiyatlar normal, etten, sebze, meyveden daha ucuz. İnsanlar gezmeye mi, kermese mi, evden mi çıkmıyor, savaştan dolayı mı, paraya kıyamıyorlar mı ya da para mı yok? Balık halinde herkes hüzünlü. Bekliyoruz. Balık bize biz balığa bakıyoruz” dedi.

Yabancıya konut satışında Antalya zirveyi bırakmıyor Yabancıya konut satışında Antalya zirveyi bırakmıyor

ÇUPRA, LEVREK 200 TL

Bir kilo hamsi 100 lira olduğunu açıklayan Dinçer, “Kubbes 100 lira. Çupra, levrek 200 lira. Çeşit çok. Bence fiyatlar uygun. Büyük ihtimal insanlar kermese gidiyor. Vatandaşlar büyük mağazalara gitmesin. Paralarını yerli insanlara versinler. Küçük esnaf bitmesin. Küçük esnaf bittiği an hayatın bitmesi demek” diye konuştu. 

“TURİSTLER GİDİNCE MÜŞTERİ BULAMAYACAĞIZ”

Balık hali esnafı Feridun Duraklı da, “Piyasa biraz durgun. Ucuzluk var falan diyorlar ama insanların cebinde para yok. Ucuzluk olsa ne olacak? 10-20 TL aşağıya ürünü versen ne olacak? Vatandaşların alım gücü tükenmiş. 7 bin 500 TL emekli maaşı alan vatandaş nasıl 300-500 TL balığa, ete verecek? Her çeşit balık tezgahta var. Hamsi 100 TL. Hamsi için 100 lira normal ama diğer balıklara geldiği zaman ateş pahası gibi. İnsanlar balıktan uzak duruyor. Emekliye 5 bin lira para veriliyor. Vatandaş 5 bin lira ile ne yapacak? Herkes kredi kartı ile yaşıyor. Şu an genelde turistler balık halinden alışveriş yapıyor. Yarın, öbür gün onlar da gittiğinde burada müşteri bulamayacağız” ifadelerini kullandı.

Editör: DAMLA ERCİYAS