– Kemal Cengiz 

Alanya’nın Seki Mahallesi’nde avokado hırsızı suçüstü yakalandı. Bir bahçeye giren hırsız topladığı avokado ile kaçmak isterken bahçe sahipleri tarafından yakalanarak jandarmaya teslim edildi. Avokado hırsızının ayağını damlama hortumu ile bağlayan bahçe sahipleri, kaçmaması için ellerini de tuttu. O anları bir başka bahçe sahibi ise cep telefonu kamerası ile kaydetti. Hırsızlık şüphelisinin ve bahçe sahiplerinin yüzleri mozaiklenmiş şekilde sosyal medyada yayınlanan görüntüler üzerine tartışma çıktı. Bazı vatandaşlar hırsıza yapılan muameleyi uygun bulmayıp “3-5 avokado için bu yapılır mı, ihtiyacı olmasa çalar mıydı, hırsızlık kötü ama bu yaptığınız da iyi değil” gibi yorumlarda bulundular. Üreticiler ve diğer vatandaşlar ise bu yorumları yapanlara sert tepki gösterdi. “Avokadonun üretiminin ne kadar zor olduğunu bilseniz verdiğiniz emeği çalanlara siz daha beterini yapardınız. Bin tane avokado çalsa 30 bin lira zarar oluşturur. Hırsıza acıyanlar bu zararı karşılayacak mı?” şeklinde karşılık verdiler. Bahçe sahipleri de jandarmanın talimatı üzerine hırsızı bağlayıp tuttuklarını ve ekipler gelince teslim ettiklerini, herhangi bir zarar vermediklerini bildirdiler. 

SEVİLGEN’DEN VİDEOLU YANIT

Avokado hırsızlarına yönelik cezaların yetersiz olduğunu her fırsatta dile getiren Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, hırsızın yakalanış şeklinde yapılan yorumlara sosyal medyada yayınladığı bir video ile karşılık verdi. Kenya’da yakalanan avokado hırsızlarının bahçe sahipleri tarafından sopalarla dövüldüğü görüntüleri içeren video ile Sevilgen, Alanya’da sadece ayakları bağlanıp jandarmalar gelene kadar tutulan hırsıza uygulanan muameleden rahatsız olanlara göndermede bulundu. 

Kenya’da kazançlı avokado sektörü suç çetelerinin hedefi haline gelince, avokado yetiştiricileri de kendilerini korumak için silahlı gruplar oluşturmuştu. 

Alanya’da muavin 15 kilo esrarla yakalandı Alanya’da muavin 15 kilo esrarla yakalandı

Editör: DAMLA ERCİYAS