Titiz Leyleğin beslenmesi fotokapanla görüntülendi Titiz Leyleğin beslenmesi fotokapanla görüntülendi

Akdeniz Bölgesi başta olmak üzere Alanya’da sabah gözlerini toz bulutuna açtı. Güney Afrika’dan gelen çöl tozlarının Akdeniz Bölgesi’nde bir süre etkili olacağını belirten Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yağış ile toz taşınımının minimum seviyeye ineceğini belirtti. Toz taşınımının tarımsal üretimine etkisini değerlendiren Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe ise, “Oluşan toz ekonomik üretime zarar vermese bitkilerin gelişimini bir nebze etkileyebilir” dedi.
Göktepe, “Alanya Meteoroloji Müdürlüğü’nden alınan bilgiler doğrultusunda, İlçemizde bugün etkili olan toz bulutu, Güney Afrika üzerinden gelen toz taşınımı nedeniyle oluştu. Tarımsal üretim açısından bitkilerimizin yapraklar üzerinde oluşacak olan toz, nispeten fotosentez yapımını ve kısmi Fumajin oluşumu üretime ekonomik zararı olmasa da bitki gelişimi için olumsuzluk meydana gelecektir. Alanya Meteoroloji Müdürlüğümüzün verilerine göre cumartesi günü ilçemizde yağış bekleniyor. Yağışla beraber toz taşınımı ve etkisi yok olacaktır” dedi.

CUMARTESİ YAĞIŞ GELECEK

Alanya’da hava durumuna bakıldığında cumartesi günü gök gürültülü sağanak yağışın hakim olması beklenirken, hava sıcaklıkları ise 3 derece düşüş gösterecek. - Haber Merkezi

Editör: DAMLA ERCİYAS