Alanya’nın komşusu Gündoğmuş ilçesinde Tapu Müdürlüğü’nde bir aydır inanılmaz bir hareketlilik olduğu, dolar milyoneri bir Rus oligarkın ekibiyle Gündoğmuş’u mesken tuttuğu, her biri birer dönüm civarındaki 730 tarlayı tek tek satın aldığı, bugüne dek yüzlerce dönüm tarlanın sahibi olduğu konuşuluyor. İlçe sakinleri ise tarla satışının doğru olduğunu ancak satın alan kişinin Türk vatandaşlığı alan bir Azeri olduğunu belirttiler.

İddiaya göre Gündoğmuş’ta satışlardan komisyon alan bazı kişilerin de tarlalarını satmaları için vatandaşları yakın markajaltına aldığı belirtiliyor.

İddiaların gerçek olduğunu söyleyen Gündoğmuş sakinleri sosyal medya hesaplarında tepkilerini dile getirdiler: 

ASIL AMAÇ AÇIĞA ÇIKTI

Fatma Erdal: Uyuyor bu millet! Biz bir şey söyleyince komplo teorisi oluyor, sen ne bilirsin oluyor. Emlakçı arkadaşlardan biliyorum.  Yıllardır Ruslar özellikle Alara Çayı etrafından yer almaya çalışıyor. Nedeni dünyada oksijen oranı en yüksek 20 yer arasında olduğu, orada yaşanması tavsiye edilen bir bölge olduğu için. Önceleri kimse satmaya yanaşmadı. Bile isteye çıkarılan, söndürmek için köylüye, millete izin verilmeyen yangınlar sırasında sayın belediye başkanının TOKİ ev yapacak çıkışıyla, evi yanmayan bile evim yansaydı diyecek dedikten sonra asıl amaç açığa çıktı. Cumhurbaşkanının ilk kamuya açtığını söylediği yer Gündoğmuş oldu. Belki de insanlara baskı yapıldı satmaları için. Bilemiyorum ama ne olursa olsun satmayın kardeşim topraklarımızı, bedelini kanla, canla ödediğimiz toprakları 3 kuruş için satmayın. 

SORUMLULAR YÖNETİCİLER

İsa Özyiğit: Bir çok kişi satıyor. Yanlış olan köylünün tarlasına yol açmayan kendisi açmak isteyeni jandarmaya basan mülki amirler, orman, kaymakam, belediye başkanı sorumludur. Hiçbir köyde kimse bir şey ekemez oldu. Her yer domuz istilasına maruz. Memlekete klavye başında sahip çıkılmıyor. Yangında kaç kişi çaba harcadı ateş söndürmek için. Bir müteahhit dağın her bölgesine yol yapıyor. Koskoca devlet yetkilileri milletin bahçesine yol yapmıyor. Kaymakamlık ve belediye köylünün ulaşım sorununu çözsün. 

TOPRAK SATAN TOPRAKSIZ KALIR

Turgay Koç: Alara çayı ve Taşlı platosu biyolojik çeşitliliği olan yer. Alanya ve Manavgat civarına yakın araziler çok ucuza alınıyor. Yarın villalar yapılıp keyif sürecekler. Denize 1 saat mesafe ve bedava; almaz mı elin adamı. Gündoğmuşluhemserilerim satar, bedavaya zengin oldum sanır. Bedavaya verdiğinin farkında değil. Çünkü atalar ne zahmetlerle arazilerine sahip çıkmış. Atalarımız ekmeğini taştan çıkarmış taşı dağa set yaparak toprak elde edip tarım yapmış. Nice nesillerin yetişmesine vesile olmuş ama evlatlar nankör. Toprak satan topraksız kalsın.

AZERİ BİR TÜRK VATANDAŞI SATIN ALIYOR

Semra Yılmaz: Azeri asıllı çok önceden Türk vatandaşlığı alan bir şahıs ve bir avukat şahıs adına topluyormuş. Özellikle Alara kenarını. Yatırım amaçlı alıyorlarmış. İsterseniz size geri sararım diyormuş. 

Ülkelerin strateji gereği stratejik konumda olan yerleri devletin bizzat koruması ve satışının yasak ya da belirli süreli olması ve bu konularda kanun düzen gerekliliği önemsendiği için kamuoyu oluşturuluyor. Alara çayının etrafını komple yabancılar alsa senin devletinin söz hakkı kalır mı? Olsa bile nereye kadar. Su önemli ve giderek de önemi artıyor. Şahısrant sağlamak için de almış olabilir tarlaları. Yasal olmayan hiçbir şey yok zaten. Fakat Türkiyemizin her yerinden mülkiyet hakkı vatandaşlık hakkı bu kadar kolay olmamalı.

ANLADIĞINIZDA ÇOK GEÇ OLACAK

Antalya'nın 19 ilçesinde başıboş sokak hayvanları konuşuldu! Antalya'nın 19 ilçesinde başıboş sokak hayvanları konuşuldu!

Mehtap Kaval: Yuh, yazıklar olsun satana sattırana, aracılık edene. Kolay kazanılmadı bu vatan. Her şey para değil. Hiç mi mezar taşlarından örnek almıyorsunuz. Bir gün anladığınızda çok geç olacak.

Ali Süzen: Asıl mesele bu yabancıya mülk yasası ve ver parayı al vatandaşlığı. Yani paralı işgal lânet olsun! 

Ali Yavuz: Böyle bir şey varsa gidip araştırılır, niyetleri, amaçları neymiş ona göre doğru şekilde örgütlenip karşı çıkılır.

Editör: DAMLA ERCİYAS