Üç yıldır yüksek kiraların vatandaşı mağdur ettiğini, ev sahibi ile kiracıları karşı karşıya getirmeyecek bir düzenleme yapılması gerektiğini dile getirdiklerini belirten Gelecek Partisi Alanya İlçe Başkanı Avukat Mevlüt Çakan, “Son durumda ev sahipleri ile kiracılar karşı karşıya gelmiştir. Bu durumun ekonomik ve sosyal huzuru bozan sonuçları tüm şehri derinden etkilemektedir” dedi. 
Önce Ukrayna-Rusya savaşı şimdi de deprem nedeniyle göç alması muhtemel Alanya'da dar ve orta gelirli vatandaşların yaşamasının imkânsız hale geleceğini söyleyen Çakan, iktidarın düzenlemelerinin vatandaşa faydasının olmadığını belirtti. 

Şubat 2023 tarihi itibariyle ortalama kira (1+1, 2+1, 3+1 daire kira ortalaması) Mahmutlar Mahallesi’nde 13 bin 866 TL, Oba Mahallesi’nde 16 bin 904 TL, Tosmur Mahallesi’nde 16 bin 191 TL olduğunu ve kira ortalamasının 2 yıl içerisinde yüzde 564 oranında arttığını belirten Çakan,artan kira fiyatlarına acil bir çözüm gerektiği açıkladı. 
 


ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ SIRALADI
Çakan, yapılması gereken kısa, orta ve uzun vadeli önerileri şöyle sıraladı: 

1) Yüzde 25 kira artış sınırlamasının somut durumda bir geçerliliği olmadığından bir düzenleme ile konutlar için konutun bulunduğu konum, bina yaşı, emlak değeri, metrekaresi, binanın özelliklerini içeren bir sabite dayalı olarak kiraların tavan fiyat aralıkları belirlenmelidir. 

2) Açıklanan konut kredileri sözde kalmakta bankalar kredi vermemek için bahaneler aramaktadır. Konut kredilerinin ödemeleri asgari ücret ya da aylık gelirin yarısını geçmeyecek taksit ve uygun vadelerde yapılmalıdır.
 
3) İlk defa ev sahibi olacak kişilere vergi muafiyeti ve konut kredi faizinin kısmen kamu tarafından yabancılara satış vergilerinden oluşturulacak bir fondan karşılanması sağlanmalıdır.

4) Öğrencilerin ev yerine yurtlarda barınmasını teşvik etmek üzere daha yüksek konforlu, ulaşımı daha kolay, makul ücretli yurtların üretimi teşvik edilmelidir.

5) Belediye Kanunu 69.Maddesi ve 25951 sayılı yönetmelik gereğince belediye dar gelirli vatandaşlar için acilen konut üretimine başlamalıdır.

Alanya kırsalında bozulan yollar onarılıyor Alanya kırsalında bozulan yollar onarılıyor